Beyin ve Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Beyin ve Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyin ve omurilikte sinir yapılarının bulunması nedeniyle burada meydana gelen sorunlar, beraberinde beyin ve sinir hastalıkları sorunlarını da getirmektedir. Beyin ve omurilik yapısı, bireylerin merkezi sinir sistemi yapısını oluşturup bedenin en hassas bölgeleri olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, beyin ve omurilik dışındaki sorunlar da beyni etkileyebilir ve yine beyin ve sinir hastalıkları sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu rahatsızlıkların tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir. Beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi için nörocerrahi ve periferik sinir sistemi rahatsızlıklarının incelendiği nöroşirürji merkezleri müdahale etmektedir. Bu nedenle yaşanan sorunu çözmek adına cerrahi bir uzmanın olması gerekmektedir.

Bilinen En Yaygın Beyin ve Sinir Hastalıkları

Beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi için yetişen uzman sayısı oldukça azdır. Bu durumun en temel sebebi, pratik eğitim uygulamalarının oldukça zor olması ve eğitimin uzun sürmesidir. Aynı zamanda bu bölüm, tıp alanının en çok tecrübe ve dikkat gerektiren branşları arasında yer almaktadır. Beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi, en az 5 en fazla ise 18 saat kadar sürebilir, bu da doktorlara büyük görevler düşürmektedir. Bu nedenle en yüksek maaşı alan bölümlerden biri de beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi uzmanlığıdır. Şimdi de yaygın beyin ve sinir hastalıklarına göz atalım.

 • Beyin ve sinir hastalıkları bölümünde en sık rastlanan sorunların başında, dokuların zedelenmesinden kaynaklanan tümör oluşumu gelir.
 • Omurilik ya da beyin yapısını besleyen damar ve dokularda oluşan balonlaşma durumu, yani tıp literatüründeki adıyla anevrizma sorunu yaşanabilir.
 • Kavernom ya da arteriovenöz gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi.
 • Boyun damarlarında meydana gelen daralma ya da sıkışma sorununun yaşanması.
 • Omurga hastalıkları (Başta bel fıtığı olmak üzere lomber disk kayması hastalıklarının birçoğunda beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi uygulanması gerekir.)
 • Omurilik ya da kafa yaralanmalarında cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Beyin kanaması sorununun yaşanması.
 • Beyin damarlarında oluşan tıkanıklıklar.
 • Parkinson hastalığına yakalanan ya da ağır derecede epilepsi yani sara hastalığına yakalanan bireyler için beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi uygulanması gerekebilir.
 • Obsessif kompulsif bozukluk (OKB) gibi bazı psikiyatrik hastalıkları bulunan bireylerde cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Doğumla birlikte meydana gelen sinir sistemi sorunları ya da doğum esnasında oluşan kafatasındaki şekil bozuklukları tedavisinde beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi uygulanması gerekebilir.
 • Beyin boşluğunda oluşan sıvı miktarı artışı durumunda cerrahi müdahale şarttır.
 • Stereo taktik radyocerrahi adlı yöntem sayesinde beyin ve tümör damarlarında oluşan hastalıkların tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir. Kansızlık ile oluşan lezyonlarda meydana gelen nokta artışı sorunu, beyin ve sinir hastalıkları olarak görülüp anestezist tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebilir.
 • Ağır kanser ağrıları, trigeminal nevralji ve tık hastalıkları gibi beyin ve sinir hastalıkları için cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

Beyin ve Sinir Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnce Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

İnce Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Et Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi

Et Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi

Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vajina Hastalıkları Nelerdir?

Vajina Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Genital Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Genital Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hastalık Belirtileri

Hastalık Belirtileri