Tavuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Tavuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tavuklar, insanlar tarafından eti ve yumurtası için beslenen önemli kanatlı hayvanlardır. Ancak, diğer hayvanlar gibi tavuklar da çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Özellikle çiftliklerde toplu halde yaşayan tavuklar, hastalıklar açısından büyük bir risk altındadır. Birkaç tavuğun hastalanması, neredeyse çiftlikteki tüm tavukların bu hastalığa yakalanmasına neden olabilir. Bu makalede, tavuk hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri üzerinde durulacaktır.

Tavuk Hastalıklarının Önlenmesi

Hastalık gelmeden önce tedbir almak en doğru davranıştır. Bu tedbirlerin başında aşı gelmektedir. Hastalanan hayvanın tedavisi neredeyse mümkün değildir; tedavi ihtimali olsa bile birçok hayvanın telef olmasının önüne geçilememektedir. Bu durum ekonomik açıdan yetiştiriciyi olumsuz etkiler. Tavuklarda görülen hastalıkların büyük çoğunluğu mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkar. Virüslerin sebep olduğu hastalıkların çoğunun tedavisi yoktur. Bu sebeple hastalık gelmeden mutlaka koruyucu tedbirlerin alınması gereklidir. Ayrıca, hayvanlarda görülen bazı hastalıklar insanlara da bulaşabilir.

Başlıca Tavuk Hastalıkları

Kronik Solunum Yolları Hastalığı

Çoğunlukla genç hayvanlarda görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan tavukların civcivleri de hasta doğarlar. Bu civcivler başka çiftliklere transfer olurlarsa hastalık oradaki tavuklara da geçer. Hastalığa yakalanan hayvanlar zor nefes alır. Tavuklar sanki ötecekmiş gibi kafalarını öne doğru uzatarak nefes alırlar. Bu durumdaki tavuklar iyi beslenemedikleri için zayıflarlar. Tavukları bu hastalıktan korumanın en önemli yolu yaşam alanlarının havadar ve temiz olmasını sağlamaktır.

Beyaz İshal

Çoğunlukla civcivlerde görülmekte olan bu hastalık ölümcüldür. Hasta tavukların civcivlerinde bu hastalık görülür. Çok kolay bulaşmaktadır. Kuluçka döneminde yeterli tedbir alınmaz ise hastalık her yere bulaşır. Beyaz ishal gereken titizlik gösterilmezse yem, ilaç, kullanılan araç gereçler ile fare ve kuşlar vasıtasıyla diğer alanlardaki tavuklara da bulaşabilir. Tavuklar yaşamlarının sonuna kadar hastalığı bulaştırırlar. Beyaz ishale yakalanan tavuklar birbirlerine sokulurlar ve hızlı bir biçimde nefes alırlar.
 • Genel temizlik kurallarına uymak tek korunma yöntemidir.
 • Kümesler, boş kaldığı dönemlerde çok iyi temizlenmelidir.
 • Fare ve benzeri hayvanlar hastalıkların bulaştırıcısı oldukları için bu dönemde mutlaka yok edilmelidir.
Kanlı İshal

Tavukların bağırsaklarında yaşayan parazitler bu hastalığa neden olurlar. Genç tavuklar daha etkilenirler. Hastalanan tavuklar halsiz ve solgundurlar. Tüyleri kabarır ve dışkıları kanlı ishal biçimindedir. Hastalık kümeste ya da çiftlikte hızla yayılır ve tavukların ölümüne sebep olur. Parazitlerin yumurtaları çiftlikte kullanılan araç-gereç ve yemle hızla sağa sola yayılır ve hastalık bulaşır.
 • Tavukların altına serilen materyalin ıslaklığı hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır.
 • Altlığın bu nedenle kuru tutulması çok önemlidir.
 • Kanlı ishali önleyici ilaçlar düzenli kullanılarak ve temizlik kurallarına uyulursa hastalık oluşmaz.
Tavuk Tifosu

Hastalık yumurta ile bulaşmaktadır. Hasta tavuğun yumurtasından çıkan civcivler de hastadırlar. Bu nedenle hasta tavukların yumurtaları damızlık olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca hayvanların birbirlerine temasıyla ve yemlerle de bulaşmaktadır. Hastalanan tavukların ibikleri solar, yeşil ishal görülür ve tüyleri kabarır. Tedavi yolu olsa da tavuklar tedaviye cevap verene kadar tavukların %70-80'i telef olur. En iyi yol temizliğe dikkat etmek ve hasta hayvanların yumurtalarını yok etmektir.

Yalancı Veba

Tavuklarda sıklıkla görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Ani tavuk ölümleri ile başlar. Hastalığın kaynağı pisliktir. Hasta tavukları yok ederek, temizlik ve dezenfekte edilerek tavuklar kurtarılabilir.

Kanibalizm

Kalabalık, sıcak ve aşırı aydınlatılan ortamlar, yetersiz kötü yem, vitaminsiz ve tuzlu yemlerin neden olduğu da bilinir. Tavuklar, birbirlerine gagaları ile zarar verip tüylerini yolarlar. Tavuklar için gerekli ortamın düzenlenmesiyle çözüm elde edilir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Tavuk hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için bazı ekstra bilgiler ve öneriler şunlardır:
 • Tavukların düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmesi önemlidir.
 • Beslenme düzenine dikkat edilmeli ve tavuklara dengeli bir diyet sunulmalıdır.
 • Kümeslerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi hastalıkların yayılmasını önler.
 • Yeni tavuklar çiftliğe getirilmeden önce karantina altında tutulmalıdır.
 • Hasta tavuklar hemen izole edilmeli ve tedavi edilmelidir.
Tavuk hastalıklarının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak, çiftlik sahiplerinin ve yetiştiricilerin tavuklarını daha sağlıklı ve verimli bir şekilde yetiştirmelerine yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hastalık Hastası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalık Hastası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi