Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon hastalıkları, vücutta şiddeti farklı hastalık yapıcı özelliği olan, gözle görülemeyecek kadar ufak mikroorganizmaların yol açtığı, bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler enfeksiyona yol açan mikroorganizmalardır. Enfeksiyon hastalıkları bazen ayaktan tedavi edilebilirken bazı durumlarda hastanede yatarak tedavisi yapılan hastalık gruplarıdır. Uygun ve düzenli tedaviyle tedavisi mümkün olan enfeksiyon hastalıklarında, geç kalındığında ya da uygun tedavi edilmediğinde hastalık çok daha ciddi boyutlara ulaşarak hayati risk yaratabilir. Enfeksiyon hastalıkları denildiği zaman akla yüzlerce hastalık gelebilir. Bu hastalıklara, gribal enfeksiyonlar, zatürre, kızamık, AIDS, çocuk felci örnek olarak verilebilir. Enfeksiyon hastalıklarında genellikle ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı, halsizlik, kalp ritminde düzensizlik, nefes alışverişinde artış gibi belirtiler görülebilir. Enfeksiyon türü ve neden olduğu hastalıklara göre yaşanan belirtiler artarak daha ciddi semptomlara yol açabilir.

Enfeksiyon hastalıkları nelerdir?

Menenjit: Bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların beyin ve omuriliği saran zarlarda yaratmış olduğu enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar. Enfeksiyon beyne oldukça yakın bir alanda hâkim olduğundan çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Menenjit bakteriyel olarak gerçekleşmişse hastayla yakın temas halinde olan kişilere bulaşma riski yüksektir. Virüs kaynaklı menenjit ise bakteriyel menenjite oranla daha hafif seyreder. Virüs yoluyla ortaya çıkan menenjitte genelde 5-14 gün içinde iyileşme görülür. Mantar ya da farklı mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkan menenjitin görülme olasılığı oldukça düşüktür. Bu menenjit türü daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür. Menenjite yol açan virüs ya da bakteri vücuda alındıktan sonra kan iletişimiyle hızla tüm vücuda yayılır. Enfeksiyon başlangıçta akciğer ya da boğaz gibi tek bir alanda hâkim olur. Ancak dokulara kan yoluyla hızla yayılım gösterir. Menenjit olan bebeklerde, ciltte döküntü, yemek yemeyi ret etme, kusma, yüksek ateş, ışığa karşı hassasiyet, sinirlilik hali, el ve ayaklarda soğukluk, boyun ağrısı, hırıltı, nefes alışverişinde zorlanma gibi belirtiler görülür. Daha büyük çocuklarda ise bu belirtilere ek olarak, solgun cilt, şiddetli baş ağrısı, boyun sertleşmesi, boyun tutulması, zihin bulanıklığı, şiddetli kas ağrıları görülebilir. Menenjit bakteriyel olarak gelişmişse tedavisinde hastaneye yatış gerekir. Eğer şikâyetler çok şiddetliyse hasta direkt olarak yoğun bakıma alınabilir. Hastalığa yol açan bakteriyi yok etmek amacıyla ağız ya da damar yoluyla antibiyotik tedavisine başlanır. Takviye olarak hastaya serum takılması gerekebilir. Beyin çevresinde oluşum gösteren şişlik için steroid ilaçlar verilebilir. Antibiyotik tedavisinde başarı sağlanırsa hasta 7 gün kadar hastanede tutularak taburcu edilir. Viral gelişen menenjit daha hafif seyirli olduğu için genelde evde tedavi uygun görülür. Dinlenme, baş ağrısı için ağrı kesici, mide bulantısını bastıran ilaçlar kullanılır.

Zatürre: Ciddi enfeksiyon hastalıkları arasında yer alır. Akciğerin tek ya da ikisinin birden enfeksiyon kapmasıdır. Bakteri ya da virüs kaynaklı yaşanabilir. Grip virüsü nedeniyle zatürre oldukça sık görülür. Zatürreye yol birden fazla virüs bulunmaktadır. Vücuda alınan virüs akciğerlere ulaştıktan sonra bronşçuklara nüfus eder. Burada bulunan ufak hava kesecikleri sıvıyla dolar. Bu sıvı enfeksiyon olarak tanımlanır. Enfeksiyon nedeniyle ateş, öksürük, titreme, nefes darlığı gibi şikâyetler başlar. Zatürreden dolayı akciğer iki şekilde etkilenir. Akciğer lopu zatürresi ve akciğer üzerinde yama tarzı enfeksiyon oluşabilir. Zatürre belirtileri arasında, kuru, balgamlı ya da kanlı öksürük de önemli bir belirtidir. Beraberinde baş ağrısı, göğüste bıçak saplanırmışçasına ağrı, iştah kaybı, halsizlik, zihin karışıklığı, burun tıkanıklığı, karın ağrısı, hırıltılı solunum, ilerleyen durumlarda dudak ve tırnaklarda morarma görülebilir. Tam kayım sayımı, CT taraması, salya testi, plevral sıvı kültürü, oksimetri, bronkoskopi gibi testler doğrultusunda teşhis koyulur. Tedavisinde kişinin sağlık durumu ve hastalığın şiddeti göz önünde bulundurulur. Evde ya da hastane ortamında tedavi gerekebilir. Hastanın farklı bir sağlık sorunu ya da kronik bir hastalığı yoksa antibiyotik tedavisi gerekir. Farklı bakteriler sebebiyle ortaya çıkabileceği için bakterinin türüne göre farklı antibiyotikler kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisini takip eden ilk üç gün şikâyetler yavaş yavaş azalmaya başlar. Gerekli görüldüğü durumlarda antibiyotik değiştirilebilir. Hasta küçük yaşta ya da yaşlı denebilecek yaşlardaysa hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir. Oksijen desteği verilebilir. Ciddi durumlarda yoğun bakım ünitesinde tedaviye devam edilebilir.

Enfeksiyon Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hastalık Çeşitleri Nelerdir?

Hastalık Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni