Grip Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Grip Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Grip hastalığı, influenza adı verilen bir virüsün vücuda girmesi sonucunda oluşur. Bu virüs, vücuda girdiğinde doğrudan solunum yollarına yerleşir. Her sene kış mevsiminin bir iki ayı, grip hastalığı salgını yoğun olarak yaşanır. Grip hastalığına hemen hemen herkes kış aylarında yakalanmaktadır. İnfluenza virüsü bulaşıcı bir virüs çeşididir. Bu yüzden grip hastalığına yakalanan bir kişiyle yapılacak yakın temas, sağlıklı insana da kolaylıkla bulaşır. İnfluenza virüsü aynı zamanda vücut içinde çok kolay yayılır ve çoğalır. Solunum yollarına giren virüs çoğalarak kişinin tüm vücudunu etkileyerek ilerler. Vücuda yerleştikten sonra en geç iki gün içerisinde belirtiler ortaya çıkar. Grip hastalığı sadece öpüşme yoluyla değil, hapşırma ve öksürme ile de kolayca bulaşabilmektedir.

Çok nadir olarak, uzun süre vücudundan virüsü atamayan kişiler için ölüm riski oluşturduğu saptanmıştır. Grip hastalığı sürecinde beslenme büyük önem taşır. Çünkü influenza virüsü, bağışıklığı zayıf olan bünyelerde daha uzun süre barınır. Bağışıklık sistemi kuvvetli çalışan kişilerde virüs, kısa sürede vücuttan dışarı atılabilmektedir. Grip hastalığı için kesin bir tedavi olduğu söylenemez. Ancak günümüzde grip hastalığından korunmak için grip aşısı üretilmiştir. Bu aşı içerisinde bir çeşit influenza virüsü proteini vardır. Bilinenin aksine bu aşı, grip virüsünden korunmak için değil, virüse karşı vücuda bağışıklık kazandırmak için yapılır. Aşı içerisindeki influenza virüsü proteini ile kişi, grip hastalığını bünyesinde taşıyarak korunmuş olur. Grip hastalığına yakalanmak için bazen sadece aynı ortamda bulunarak aynı havayı solumak bile yeterlidir. Bu konuda toplu taşıma araçları, okullar veya hastaneler en kritik yerlerdir. Aynı zamanda bulaşma yolu olmadan kişinin aşırı soğuk havaya maruz kalması da grip hastalığına yol açabilmektedir. Grip hastalığının iyileşme süresi bazı bünyelerde değişiklik gösterse de sağlıklı bir kişi için bir haftayı bulmaktadır.

Grip Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Kuru öksürük
  • Burun akıntısı
  • İştah kaybı
  • Eklem ve kemik ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Üşüme ve ateş
  • Hapşırma ve boğaz ağrıları da grip hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Tüm bu etkenlerle yorgun ve bitkin düşen bazı kişiler, bu süreci yatağa bağlı kalarak geçirebilirler.

Grip Hastalığı Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Kesin tedavisi olmayan grip hastalığı sürecini kişi için ancak kısaltmak ve kolay atlatmak mümkün olabilir. Bu süreç içinde bol bol su içilmelidir. Sıcak içecekler ve çorbalar faydalı olacaktır. Yatmadan önce nane limon gibi içecekler vücudu rahatlatır. Burun akıntısı varsa sık sık burun temizlenmeli ve boşaltılmalıdır. Uzun süre dinlenmek gerekir. Soğuk havaya çıkmamak ve vücudu sıcak tutmak önemlidir. Aşırı devam eden durumda yakın bir hastane veya sağlık ocağından muayene olunabilir. Böylece soğuk algınlığı, ateş düşürücü veya gribal enfeksiyon ilaçlarıyla tedavi süresi hızlandırılmış olur. Grip hastalığına yakalanan insanlarla mesafeli olmak gerekir. Sık sık eller sabunla yıkanmalı ve vücut temiz tutulmalıdır. Tüm bu önlemler alınsa da grip hastalığının vücuttan atılma süresi yaklaşık bir haftayı bulur.

Grip Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lejyoner Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lejyoner Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi