Psikiyatri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Psikiyatri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Psikiyatri hastalıkları, günümüzdü bazı nedenlerden dolayı psikiyatri hastalıklarında artış gözlenmektedir. Bunun nedeni günlük hayat içerisinde oluşan tatminsizlik, bunalım, şiddetli geçimsizlik gibi durumlardan ötürü ve daha farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Psikiyatri hastalıklarını önlemek için yapılacak birtakım görev ve sorumluluklar vardır. Bunları yerine getiren kişiler, ileri ki zamanlarda psikiyatrik hasta olma riskini ortadan kaldırabilir. Tabi bu biraz da kişiye bağlıdır. Kendini kontrol edebilme, disiplin, sabır gibi önemli kavramları uygularsa her türlü şekilde psikiyatri hastalıklardan kurtulabilir.

Psikiyatri hastalıkları nelerdir?

Psikiyatri hastalıkları çok fazla olduğundan, daha çok hayatta daha çok karşılaşabileceğimiz önemli psikiyatri hastalıklarını ele almaya çalışacağız.
 • Stres: bu durumu yaşamayan hemen hemen kimse yoktur. Hayatı olumsuz yönde etkileyebilen, özellikle iş ortamından ve ailevi nedenlerden dolayı daha fazla görülmektedir. Baş ağrısı, bunalım gibi problemleri de doğurmaktadır. Stres sadece yüzeysel olarak değil, beraberinde birçok hastalığı da getirdiğini unutmamak gerekir. Yani stres vücudu olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Uyku bozukluğu: Uyku günlük hayatın içerisinde yapılan işe paralel olarak doğurdu fiziksel ve zihinsel yorgunluğun atılmasına yardımcı olmaktadır. Uykunun bozulması ya da uykusuzluk yaşam standardını bozup kişiyi olumsuz yönde etkilediğini unutmamak gerekir. Gecede görülen uyku bozukluğu gün içinde aşırı uyku ihtiyacını doğurur. Hal böyle olunca maalesef tembellik, iş yapamama, halsizlik, yorgunluk hissi artmış olacaktır.
 • Korku: Her türlü ihtimale karşı görülen endişe, kendisine veya sevdiklerine kötülük gelme ihtimali şeklinde görülmektedir. Korku ruhsal bir problem olmasına karşın, bazen de bedensel boyutta da karşımıza çıkabilir. Bunun yan etkileri olarak, aşırı terleme, dil tutulması, eli ayağı kesilmek, nefes almada zorluk çekme şeklinde yaşanılan bir tür duygudur.
 • Depresyon: Uzun haftalar boyunca devam edebilen ailevi ve sosyal çevreden dolayı kişinin kendine olan güvenini yitirmesi, hayattan zevk almama, halsizlik, karamsar olma gibi duyguların bozukluğunu ifade eder.
 • Panik atak: Sıkıntılı dönemde özellikle korku, endişe durumlarında meydana çıkar. Nöbetleşe şeklinde tekrarlayan panik atak kişiyi son derece rahatsız etmektedir. Kalıcı şekilde devam etmez. Ama özellikle ölüm korkusu durumunda kalp atışlarını ve heyecanın tavan yapması durumunda görülür. Titreme, nefes almada zorluk çekme, ölüm korkusu, terleme, kusma gibi belirtilerle kendini göstermektedir.
 • Şizofren: bu hastalığa yakalanan kişiler dünyayı çok değişik şekilde algılamaktadır. Bireyin etrafında olmayan şeyleri görür ve bu şekilde algılayarak davranmaktadır. Bazı hasta olan kişilerde ani şekilde belirirken bazılarında azar azar görülmektedir. Aşırı derecede âşık olma, içine kapanma, kendisine gösterilen ilgili kaybetme gibi belirtilerle kendini belli ettirmektedir. Bunun önlenmesi için psikiyatri veya psikolog bölümlerinde tedavi ettirilebilir.

Psikiyatri Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Hastalığı Nelerdir?

Adet Hastalığı Nelerdir?

Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Domates Bakteriyel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Domates Bakteriyel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6