Ağaç Adam Hastalığı Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Ağaç Adam Hastalığı Nelerdir?

Ağaç Adam Hastalığı, Genellikle el, ayak ve boyunda ortaya çıkan ve ağaç kökünü andıran siğiller ağaç adam hastalığı olarak adlandırılır. Bir cilt hastalığı olan ve oldukça nadir rastlanan bu hastalık ilk olarak Endonezya'da duyulmuştur. Papilloma adı verilen virüsün siğil şeklindeki yapıları oluşturması ile ortaya çıkar. Kişinin hayatını oldukça olumsuz etkileyen bu hastalık, doğru tedavi edildiği takdirde kontrol altına alınabilir. Hastalığın ilk zamanlarında oldukça küçük olan siğiller zamanla giderek büyür ve dallara ayrılır. Bazı kişilerden bu siğiller oldukça büyük ve bu durumda kişi ellerini kullanamaz hale gelir. Ağaç adam hastalığı ileri derecede olan kişiler ise ellerin üzerinde yer alan siğiller nedeniyle yemek yemek gibi günlük ihtiyaçlarını gideremez ve ayaklarının üzerine basmak da zorluk çeker.

Ağaç adam hastalığı nedenleri, bu hastalığı nedeni papilloma virüsünün siğil gibi benzeri yapıların oluşmasına neden olmasıdır. Çoğunlukla tropikal iklime sahip olan ülkelerde görülen ağaç adam hastalığına kötü huylu mantarlar da neden olabilir. Ağaç adam hastalığı kadınlara oranla genç erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Bunun en büyük nedeni ise genç erkeklerin genlerinde doğuştan gelen ve normal olmayan bir durum neticesinde bağışıklık sisteminin bu hastalığa neden olan virüse karşı etkili olamamasıdır.

Ağaç adam hastalığı belirtileri, hastalığın tek belirtisi el, ayak ve boyun bölgesinde ağaç kökünü benzeyen yapıların ortaya çıkması ve bu yapıların zaman içerisinde ilerleyerek kişinin vücudunun kaplamasıdır. Ağaç adam hastalığı olan kişiler hastalığın ilerleyen dönemlerinde görüntü olarak ağaç gövdesine benzer bir görünüşe sahip olurlar. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan virüs deride hücre bölünmesini hızlandırdığı için derinin alt kısmında oluşan virüs alt yapı oluşturduktan sonra deri katmanında çıkıntılar oluşur ve bu çıkıntıların neden olduğu kuru cilt tabakası derinin üstüne geçerek zamanla vücudunun birçok bölgesini yayılarak ağaç dalı şeklinde uzamasını sürdürür. Bu durumda ise kişinin hayatı ve psikolojisi oldukça etkilenir. Bu nedenle kişi vücudunda çıkan siğil ve buna benzer yapılar oluştuğunda mutlaka dikkat etmeli ve ciltte meydana gelen oluşumların ağaç şekline benzediği durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ağaç adam hastalığı tedavisi, bu hastalığın tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir çünkü hastalığının ilk başlangıcında ağaç adam hastalığı doktor tarafından tespit edildiğinde vücutta A vitamini eksikliği giderildiği takdirde hastalığın ilerlemesi engellenebilir. Ağaç adam hastalığının tanısını koymak için bu konuda Uzman olan doktorlar birtakım tahliller yaparak bu hastalığı tespit edebilir. Hastalığın başladığı dönemlerde oluşan siğiller küçük olduğu için bazı doktorlar farklı tedavi yöntemlerine başvurabilir. Çünkü bu hastalık sık görülen bir hastalık değildir. İlerleyen zamanlarda ise hastaya Uzman hekimler tarafından reçete edilecek ilaç tedavileri ile hastalığın ilerlemesine engel olacak birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Aynı zamanda bu hastalıkta ilaç tedavisinin yanı sıra ameliyat da tedavi yöntemleri arasındadır. Ağaç adam hastalığı ameliyatında, kişinin vücudunda çıkan kökler ve hastalıklı dokular temizlenerek alınır ve bu sayede hasta el ve ayaklarını daha rahat kullanabilir.

Ağaç Adam Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beriberi Hastalığı Nelerdir?

Beriberi Hastalığı Nelerdir?

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ortopedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ortopedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Hastalıkları Nelerdir?

El Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı Nelerdir?

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı Nelerdir?

Güncel

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6