Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir hastalıkları, sinir sistemi içsel ve dışsal olguların algılanmasında, bilgilerin elde edilmesinde, bilgilerin işlenmesinde, hücre ağıyla sinyalleri gerekli bölgelere ileten, vücuttaki organ ve kasların işleyişini düzenleyen bir sistemdir. Aslında vücudumuzdaki en karmaşık işleyiş sinir sistemindedir. Merkezi ve çevresel sinir sistemi olarak ayrılarak vücudumuzdaki üzerine düşen işlevleri yerine getirir. Sinir hastalıkları ise merkezi ve çevre sinirlerin etkilendiği bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıklar vücuttaki diğer sistemleri de etkileyebilir.

Sinir hastalıkları nöroloji denilen tıbbi branşın içinde değerlendirilir, tedavileri planlanır. Hastalıkların ortaya çıkışı organik bir nedene bağlı olabileceği gibi, sinir sistemindeki bir bölümde işlev kaybına dayalı olarak yani fonksiyonel nedenlerden de olabilir. Bu tür sinir hastalıklarında sinir sisteminin yapısında herhangi bir hasar, eksiklik bulunmaz. Sinir hastalıkları sinir sisteminin sadece bir bölümünü ilgilendirebilir ya da tamamını etkileyebilir. Sinir hücresi denilen nöronlar her türlü dış etkiye karşı hassas bir tepki verir. Sinir hücrelerindeki hasar geri dönüşümsüzdür yani hücre ölümü durumunda yenileri oluşmaz. Yani sinir sisteminde yeniden oluşum, tamir söz konusu olmaz. Sinir sisteminin sadece periferik sinirlerinde oldukça yavaş işleyen bir yenileme mekanizması vardır.

Sinir hastalıkları sebepleri oldukça farklıdır. Bazıları doğuştan genetik etkenler yüzünden, bazıları iltihaplanma nedeniyle, bazıları travmalar yüzünden, bazıları da zehirlenme gibi çeşitli etkenler yüzünden oluşabilir. Fonksiyonel denilen sinir hastalıklarında ise sinir sisteminde herhangi bir bozukluk olmadan hastayı etkileyen bir rahatsızlık söz konusu olur. Sinir hastalıkları kişiyi hem fizyolojik açıdan hem de psikolojik açıdan etkileyen rahatsızlıklardır.

Sinir hastalıkları ve neden olur?
 • Enfeksiyonlar nedeniyle oluşan sinir hastalıkları: bu sebeplerden kaynaklanan sinir hastalıkları arasında ensefalit, beyin apsesi, menenjit sayılabilir.
 • Tümörler nedeniyle oluşanlar: Tümörlerin yerleşim yerine göre sinir sisteminde aksaklıklara neden olarak görevlerini yerine getirmesini engelleyen sorunlar, idrak kusurlarının olması, hafıza kaybı olması, felçler bu gruptaki hastalıklar arasında sayılabilir.
 • Damarsal sinir hastalıkları: Damar tıkanıklığıyla oluşan felçler ve beyin kanamaları bu grup içinde yer alır.
 • Travma kökenli sinir hastalıkları: Herhangi bir şekilde kaza geçirme yüzünden oluşan beyin kanaması, sinir hücrelerinde zedelenme ve kopma gibi sorunlar bu gruptadır.
 • Gelişme bozuklukları: bu tür sinir hastalıkları içinde mongolizm adı verilen geri zekâlılık, spina bifida yani omurilik gelişme bozukluğu gibi rahatsızlıklar bulunur.
 • Myelin kılıfı sinir hastalıkları: Sinir hücrelerini saran myelin kılıfın gördüğü hasar nedeniyle oluşan hastalıklardır. Bunların arasında en fazla görüleni MS denilen multipl skleroz hastalığıdır.
 • Metabolik sinir hastalıkları: Bunlar arasında karaciğer hastalıkları, hormon hastalıkları, metal metabolizması bozuklukları, kan hastalıkları sayılabilir. Bu tür metabolik hastalıklar sinir sistemini olumsuz etkileyerek çeşitli bozukluklara neden olabilir.
 • Parosismal hastalıklar: bu hastalıklar arasında meniere hastalığı, epilepsi, histamin baş ağrısı, migren sayılabilir.
 • Zehirlenmelere bağlı hastalıklar: Arsenik gibi metal zehirlenmeleri, bakteri kaynaklı tetanos gibi hastalıklar, alkol gibi organik bileşiklerden kaynaklı hastalıklar sinir sisteminde çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olabilir.
Sinir hastalıkları belirtileri nelerdir?

Sinir hastalıkları kişinin yapısına, sebebine ve kişinin psikolojik savunma mekanizmasının etkisine bağlı olarak çeşitli şiddette belirtilere neden olabilir. Sinirlilik, kolay ağlama, anksiyete, depresyon, bayılma, uyuşma, bellek kaybı, karıncalanma, histerik felçler, sanrılar, gerçeklik duygusunun kaybı, konuşma bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Vücudumuzu etkileyen her hastalık grubunun altında genellikle sinir sisteminin etkisi bulunur. Bu yüzden vücudumuzda alışılagelmiş durumların aksine sorunlar yaşanıyorsa, mutlaka tıbbi bir destek alınmalıdır. Hastalıkların ayırıcı tanısı yapılmalı, belirtiler değerlendirilmeli ve vücudumuzdaki işleyişi önemli bir yere sahip olan sinir sisteminin sağlıklı olması için tedavi ihmal edilmemelidir.

Sinir Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6