Huntington Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Huntington Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Huntington hastalığı, halk arasında pek bilinmeyen ancak her kesimde görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalığın her kesimde görülmesinin sebebi, çevresel faktörlerin etkili olmamasıdır. Huntington hastalığı tamamen kalıtsal nedenlerle ortaya çıkar ve beyinde oluşan bir problem sonucu meydana gelir. Bu hastalıkta kişinin beyninde bulunan sinir hücrelerinin normal yapısının anormal hale gelerek bozulması söz konusudur.

Vücutta her hücre mitoz bölünme ile yenilenir ve oluşan hasarlar bu bölünme sayesinde onarılır. Ancak sinir hücreleri bu yenilenme ve onarılma sürecine dahil değildir. Bu nedenle, herhangi bir şekilde hasar gören sinir hücresi sonucunda kişi kalıcı problemler yaşayabilir. Anneden ya da babadan çocuğa geçecek olan herhangi bir hastalıklı gen, çocukta bu problemi ortaya çıkarabilir ve genellikle çocuğun gelişimi esnasında belirtiler ortaya çıkar.

Belirtiler kişiden kişiye ya da hastalığın vücut üzerindeki etkisine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kalıcı hastalıklarda geçerli olan tedavi eksikliği, bu hastalıkta da geçerlidir. Ancak yapılacak olan tedavilerde kişinin çevreye olan uyumu artarak kendini daha rahat hissedebilir. Yani kısacası çözüm odaklı değil, hafifletici bir tedavi seçeneği sunulmaktadır.

Huntington Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişinin dış dünya ile iletişim kurduğu sürecin başlangıcında belirtiler görülmeye başlanır. Ancak ailenin çocuk üzerindeki beklentisinden dolayı bu kabulleniş biraz uzun sürebilir. Kişiye verilen eğitim, diğer çocuklardan farklı olarak verilmelidir; aksi takdirde içe kapanık bir birey olarak yetişmesine neden olabilir. Huntington hastalığının belirtileri herkeste görülebilen bazı ortak belirtilere sahiptir.

  • Kişi zaman zaman ani ve istemsiz bazı refleks benzeri hareketlerde bulunabilir.
  • Daha sonrasında algılamada ve analiz etmede büyük sıkıntılar yaşar.
  • Kafasında sürekli olarak takıldığı ve üzüldüğü bir düşünce vardır, bu da kişinin strese bağlı olarak tüm sorunları getirmesine sebep olur.
  • Kişinin günlük hareketleri genelde sorunlu devam edebilir.

Bu belirtileri yaşayan kişiler için kesin bir çözüm olmasa da, bazı hareketleri kontrol altına alabilmek adına bazı ilaçlar bulunmaktadır. Kişi bu ilaçları düzenli olarak kullandığında belirtiler en hafif şekilde seyir edecektir. Ancak bazı ilaçların yan etkisi olduğunun bilincinde olarak, bu ilaçların kullanımında dikkatli olunmalı ve bu kişilerin bu ilaçlara erişebilecekleri yerlerde bulundurulmamalıdır. Ani bir duygu değişimi ile bu kişiler, bu ilaçları bilinçsiz bir şekilde tüketebilir ve buna bağlı olarak hayati tehlikeler yaşayabilirler.

Huntington Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Buğday Hastalıkları Nelerdir?

Buğday Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hsp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hsp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6