Kemik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kemik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kemik hastalıkları; İskelet sisteminin parçalarını oluşturan kemiklerin zayıflaması, kırılması önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle D vitamini kemiklerin sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Kemiklerde meydana gelen rahatsızlıkların birçok nedeni bulunur.

Kemik hastalıkları neden olur?
 • Renal ostedisrofi: Böbreklerle ilgili sorunları olan kişilerde görülen kemik rahatsızlığıdır. Kronikleşmiş böbrek rahatsızlığı olan kişilerde kemik hastalıkları kolay kolay iyileşemez kemik dokusunun bozulması söz konusudur.
 • Osteoporozis: Metabolizma kaynaklı rahatsızlıklardandır. Bu rahatsızlık kemik kırılganlığın ve kemik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Tedavisi olmadığı için rahatsızlığın ilerlememesi için önlemler alınır. Kemik yapısının gözenekli olmasına neden olur. En ufak bir işte bile yorgunluk ve güçsüzlük oluşmasına neden olur. Kişilerde 30 yaşından sonra kemiklerin oluşumu ve yenilenmesi yavaşlar. Bu yüzden kemik sağlığını koruması konusunda kişilerin bilinçli olması gerekir.
 • Raşitizm: D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür. D vitamini eksikliği vücut metabolizmasının bozulmasına ve kemik sağlığının zarar görmesine neden olur.
 • Hiperparatiroidizm: Tedavisi mümkün olabilen bir kemik rahatsızlığıdır. Vücutta kalsiyum eksikliğinin oluşması ile meydana gelir. Tedavi edilmediği taktirde en ufak darbe, çarpma ve düşmede kemiklerin kırılmasına neden olur.
 • Osteitis Deformans: Genelde ilerlemiş yaşlarda görülen bir kemik rahatsızlığıdır. Şiddetli ağrı şeklinde kendini gösterir. Kemiklerin yapısında görülen anormallikler kemiklerin çok çabuk eğilip kırılmasına neden olmaktadır.
 • Osteonekroz: Kemik kanallarında küçük tıkanmalar sonucu oluşan rahatsızlıktır.
 • Kemik Kanseri: Tedavisi en zor olan rahatsızlıklardan biri olan kemik kanseri kanserin kemik üzerinde oluşmasından meydana gelir. Ağrılı bir rahatsızlıktır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte çevre kirliliği, düzensiz ve dengesiz beslenme, asitli ve kimyasal içeren yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, genetiği ile oynamış besinlerin tüketilmesinin kemik kanseri üzerinde çok büyük etkisinin olduğu saptanmıştır.
Kemiklerin zayıflaması

Kemiklerin zayıflaması bir yaşlılık hastalığı değildir. Tamamen yeterli derecede kalsiyum ve D vitaminin tam olarak alınmamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden çocukluktan itibaren kemik sağlığına dikkat edilmeli ve gerekli besinlerin tüketilmesi gerekir. Sağlıklı bir iskelet sistemi kişilerin hayat kalitesinin artmasını sağlar. Kişilerin kaliteli bir şeklide beslenmesi hem kemiklerin hem de vücuttaki diğer organlarının da sağlığı bakımından çok önemlidir. Kişilerin aşırı derecede alkol, sigara, kahve tüketmesi, güneşten uzak kalması, vücudun hareketsiz kalması, kişilerde spor alışkanlığının olmaması, ailede kemik rahatsızlığı öyküsü bulunması kemik hastalıklarının oluşmasına davetiye çıkartan önemli nedenlerdir.

Kemik Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnek Hastalıkları Nelerdir?

İnek Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Üreme Hastalıkları Nelerdir?

Üreme Hastalıkları Nelerdir?

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Damla Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Damla Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Güncel

Sığır Hastalıkları Nelerdir?

Sığır Hastalıkları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6