Yavru Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yavru Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Yavru Köpek Hastalıkları, Köpekler doğdukları andan ölüm anlarına kadar birçok hastalıkla mücadele ederler. Ancak köpeklerin en çok hastalığa yakalandığı ve zarar gördüğü dönem 0-12 aylık arası olduğu dönemdir. Diğer dönemlerde de dikkat edilmelidir.


Köpek Gençlik Hastalığı


Aynı ortamda başka hayvanlar, hava yolu ile kimi durumlarda temaslar kimi durumlarda ise hayvan dışkıları temasları ile bulaşa bilen bir hastalık türüdür. Özellikle yavru köpeklerin aşıları tamamlanmadan yabancı köpeklerden uzak tutulması gereklidir.

Belirtileri: Sürekli öksürme, burun ve göz çevresinde ağlama şeklinde sürekli akıntı, kusma ve ishal ve iştahsızlık belirtileri mevcuttur.


Bulaşıcı Karaciğer Hastalığı


Adenovirus olarak adlandırılan bulaşıcı hastalık türüdür. Diğer hayvanların salya ve dışkılarından bulaşan bir hastalık türüdür. Direk olarak kan hücrelerini etiler.

Belirtiler: Yüksek ve sürekli ateş, uzun süren susuzluk, burun ve ağızda iltihaplanma ve yara, ishal, karaciğer de hasar ve buna bağlı olarak kanama. Bu hastalık hayvanlardan depresyon halleri gibi belirtilerle başlamaktadır.

Leptospirosis: Diğer hastalık türlerinden farklı bir bakteri hastalığıdır. En büyük özelliği sadece hayvanlardan değil insanlardan bile bulaşabilen bir bakteri hastalığıdır. Hastalığın herhangi bir belirtisi yoktur. Teşhisi zor bir hastalıktır. Hastalanmış hayvan salya veya dışkısından da bulaşır. Tedavisi tamamlanmış sağlam hayvanlardan bile bulaşabilir.

Belirtiler: En önemli nokta hastalığın gözle görülür bir belirtisi olmamasıdır. Bu ayrıntı atlanmamalıdır. Genel hatları ile ateş, ishal, halsizlik gibi belirtileri vardır.


Kanlı İshal


Yaygın bir virüs hastalıktır türüdür. Özellikle yavru köpeklerin etkileyen ölümcül bir hastalıktır. Hasta köpeklerin salya, kan ya da dışkısı ile diğer köpeklere bulaşabilir.

Belirtiler: Yüksek seviyede kusma, yüksek ateş, kanlı ishal, yemek yememe ve ciddi sıvı kaybı.


Köpek Nezlesi

Uzun süre kapalı ortamlarda tutulan özellikle barınaklardaki köpeklerde görülen ve kapalı ortamda daha hızlı yayılan hastalık türüdür. Köpeklerin öksürten de bu hastalıktır. Doğrudan solunum sistemini etkiler. Hastalık sürecinde solunum sistemine zarar verip ölüme bile yol açabilir.

Belirtileri: Sürekli öksürük hali, göz ve burunda uzun süreli akıntı, yeme içmeden kesilme, halsizlik.

Kuduz

Direk olarak sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Genellikle felç ve ölüme biten hastalık türüdür. Özellikle hasta bir hayvanın ısırması ile bulaşır. Köpeklerin insanları ısırması durumunda da insanlara da bulaşan hastalık türü için birçok ülkede aşı zorunludur. Hastalık genellikle ölümle sonuçlanır.

Belirtileri: Yükse seviyede kalk çarpıntısı ve heyecan. Herhangi bir müdahale edilmediği durumda bile saldırganlık ve ısırma isteği. Duyduğu seslere ani tepki ve aşırı duyarlılık. Bazı durumlarda felç ve kramp girmesi de gözlemlenmiştir.


Coronavirus Enfeksiyonu

Köpeklerin mide ve bağırsak çevresinin dış kısmında oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalıklı köpeklerin idrar, dışkı, salya ve kusmuklarında ya da kanlarından bulaşır.

Belirtiler: Belirli sürelerde kanlı kusma veya ishal, aşırı oranda sıvı kaybı ve yüksek ateş.


Enfeksiyonlu Bronşit

Köpeklerin solunum sistemlerini etkileyen bakteri bir hastalıktır. Köpekler genellikle dışarıda ya da barınaklarda tutulan köpeklerden bulaşır.

Belirtileri: Sürekli öksürme, gözde olmazsa bile burunda akıntı. Bu hastalık köpeklerin solunum enfeksiyonlarına ciddi zarar verip bağışıklık sistemini zayıflatır.

Yavru Köpek Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Madalyon Hastalığı Nedenleri?

Madalyon Hastalığı Nedenleri?

Boyun Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Hiv Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hiv Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon hastalıkları, vücutta şiddeti farklı hastalık yapıcı özelliği olan, gözle görülemeyecek kadar ufak mikroorganizmaların yol açtığı, bulaşıcı özelli�[...]

Buzağı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Buzağı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Buzağı Hastalıkları, Yenidoğanineğe sütten kesilene kadar buzağı adı verilir. Buzağı anne sütünden kesildikten sonra dana adını alır. Yem yemeye başlar ve sığı[...]

Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolit hastalığı, tansiyon, şeker, kalp hastalıkları gibi karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Kişi de çeşitli belirtilerle ortaya çıkarken tedavi edilmesi [...]

İskelet Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İskelet Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İskelet sistemi hastalıkları, kemikleri ve eklemleri etkileyerek ortaya çıkan hastalıklardır. İskelet, canlılarda kemiklerden oluşmuş olup eklem ve çeşitli bağlarla b[...]

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun Hastalıkları, Burun, omurgalı hayvanlarda dudak ve alın arasında genel olarak çıkıntılı olan, iki delikli koklama sinirlerinin yoğun olduğu solunum ve koklama org[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6