Kuş Hastalıkları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Kuş hastalıkları genellikle kafeste beslenen kuş türlerinde görülür. Bakımına dikkat ederek evde kuş beslemenin sakıncası yoktur evde yaşayan kişilere hastalık bulaşabilir. Buna örnek verecek olursak bebeklere, bünyesi hassas kişilere, astım hastalarına, yaşlı insanlara evde beslenen kuştan hastalık bulaşabilir.

Kuş hastalıkları nelerdir?

Mantar: bu hastalığın belirtileri kuşların bazı bölgelerinde tüyler dökülmeye başlar, tüyleri tiftik tiftik olur ve kuşlar bitliymiş gibi kaşınır. Eğer kafeste birden fazla kuş var ise mantar hastalığı yanındaki kuşlara bulaşabilir. Nizoral şampuan ile kafesin her yeri iyice temizlenir, mamalıklar, yemlikler ve sulukları temizlenir.

Solunum Yolları Bozukluğu Hastalığı: Yanlış beslenme, bozuk mama, mikroplu gıdalardan oluşan bir tür hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri kuş sanki boğazına bir şey kaçmış gibi ağzını sürekli açıp kapatırsa ve kuyruğunu sallarsa bu hastalığa yakalanmıştır. Tedavisi ise her gün suluğuna 1-2 damla vitamin damlatılarak iyileşme süresi beklenir.

İshal: Mikroplu ishal ve gıdaya yönelik olarak iki çeşit ishal vardır. Mikrobik değeri değeri olmayan ishalde kuşa mama ve yumurta yedirilmez onun yerine ince yem ile yulaf ezmesi verilir. Yemliklerine haşlanmış patates koyulmalı ve kaybettiği suyu geri alabilmesi için taze yeşil yapraklı sebzeler (Marul, roka, ıspanak gibi) verilir. Mikroplu ishalde hayvanın pisliğinden tahlil yapılır ve ilaç tedavisine başlanılır. İshali önlemenin en iyi yolu mamalıkların, sulukların ve kafesin sürekli temizlenmesidir.

İştahsızlık: bu hastalığın ilk belirtileri kuşta yem yememe, iştahsızlık ve durgunluktur. Tedavisi sürekli aynı yemi yemeli, farklı cinste bir yem verilmemeli, kafesin içerisine birden fazla yemlik konulmalı ve yemliklere değişik türlerde yemler konularak kuşa seçim hakkı verilmelidir. Bunun yanında iştah açıcı şuruplar, yeşil yapraklı sebzeler de verilebilir.

Halsizlik: Kuşta son zamanlarda güçsüz, halsiz, yem yemek istememe, bazı zamanlarda ötmeme, yerinden kıpırdamama gibi durumlar görülüyorsa halsizlik hastalığına yakalanmıştır. Bu hastalığın nedeni kötü kokulu yerlerde bulunma, havasız ortam, yetersiz beslenmedir. Tedavisi ise iyi bir beslenme, temiz ve steril ortamda bulunması, gün ışığından bolca faydalanma, vitamin ilaçları kullanması kuşu eski haline döndürebilir.

Aşırı Yağlanma: Kuşlar ağır ve hantallaşır, ötme istekleri gider, az yem yerler, nefes alıp verirken zorluk çekerler, güçleri azalır ve yerlerinden kıpırdayamazlar. Bu hastalığın nedeni dengesiz beslenmedir. Ayrıca kuşları küçük kafeslere koymakta aşırı yağlanma yapabilir. Bu tip hastalıklı kuşlar tedavi edilirken ilk iş olarak rahat hareket edecekleri kafeslere alınırlar daha sonra ise kilo aldırıcı besinlerin tüketimi kesilir, kuşa yediği yemi eritecek oranda yem verilir ve hastalığın iyileşmesi beklenir.

Kuş Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eklem Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Hastalığı Nelerdir?

Depresyon Hastalığı Nelerdir?

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi