Parkinson Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Parkinson Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson hastalığı, Bir çeşit hareket bozukluğu hastalığıdır. Hastalık beyinde yer alan bazı hücrelerin bozulmasına bağlı olarak meydana gelir. Beyinde depomin üretimini gerçekleştiren hücreler bulunur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu hücreler yok olur ve zamanla Parkinson hastalığı baş gösterir. Ülkemizde Parkinson hastalığına yakalanan insanların sayısı oldukça fazladır. Parkinson hastalığının en yaygın olarak karşılaşıldığı yaşlar genellikle 40 ile 70'li yaşlardır. Fakat genel olarak bakıldığında bireyler 60 yaşı geçtikten sonra Parkinson hastalığı risk grubuna girmiş olurlar.

Parkinson hastalığı aslında motor becerileri hastalığı olarak da tabir edilebilir. Her çocuk ay aya büyüdükçe yeni motor becerileri edinmeye başlar ve her geçen gün bu fiziki becerileri daha iyi şekilde yerine getirmeyi başarır. Fakat yaş ilerledikçe başka faktörlerin de etkisine bağlı olarak bu motor becerilerinin yerine getirilmesinde güçlükler yaşanmaya başlar. Parkinson hastalığı tedavi edilmediği takdirde her geçen gün biraz daha ağırlaşır. Zaman ilerledikçe Parkinson hastalarının en sıradan ihtiyaçlarını bile karşılayamaması durumuyla karşı karşıya kalması kaçınılmaz bir hal alır. Bu nedenle hastalığın bir an evvele teşhis edilerek gerekli uygulamalara başlanılması gerekir. Parkinson hastalığı diğer hastalıklar ile kıyaslandığında kesin bir tedavisi olmadığı için farklılıklar içermektedir. Fakat hastalık teşhisi konulduktan sonra hastaya hastalığın seyrinin hafiflemesine katkı sağlayacak bir tedavi planı uygulanmaya başlanır.


Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?


Pek çok hastalığın bazı belirtiler ile ortaya çıktığı tartışmasızdır. Bu belirtiler kişiden kişiye değişse de genel olarak bazı belirtiler tüm hastalarda görülür. Belirtilerin farklılaşması kadar şiddeti de farklı seyredebilir. İşte Parkinson hastalığınında hemen hemen herkeste karşılaşılan bazı belirtileri bulunmaktadır.
 • Parkinson hastalığının en sık karşılaşılan belirtisi titremedir. Parkinson hastalarında görülen titreme daha çok el baş parmağı, dudaklar ve çenede yaygın olarak görülür. Aslında el titremesi tiroit gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Yani her el titremesine Parkinson hastalığı belirtisi demek yanlış olur. Parkinson hastalarının elleri sadece hareket halinde iken değil aynı zamanda sabit şekilde tutulduğunda da meydana gelir.
 • Parkinson hastalığının bir diğer belirtisi ise hareket kabiliyetinin azalmasıdır. Böylece hastaların eskiden daha kısa süre içerisinde gerçekleştirmeyi başardıkları hareketlerin çoğunun yapılması için daha fazla süre harcanmaya başlanır. Aslında bu hareketlerin çoğu basit nitelikte olmasına rağmen hastalık ağırlaştıkça bunların dahi yerine getirilmesi zorlaşır.
 • Konuşmada değişiklik meydana gelmesi de Parkinson hastalığının bir diğer belirtisidir. Parkinson hastalığında diğer fiziki hareketlerin hızı azaldığı halde konuşma hızı artar. Hastalar daha hızlı konuşurken araya hiç boşluk koymaz. Fakat söze başlarken genellikle çok zorlanır. Ayrıca el ve yüz hareketleri azaldığı için mimik kayıpları da meydana gelir.
 • Parkinson hastalarının koku alma kabiliyeti zayıflar.
 • Ayrıca yaşa da bağlı olarak hastaların hem duruş şeklinde değişiklik meydana gelir hem de ayakta dururken dengesini sağlamakta zorlanır.
 • Hareket yeteneği azalan hastaların bir süre sonra kabızlık yaşamaları da kaçınılmaz bir hal alır.
 • Parkinson hastaları vakıanın ilerlemesine bağlı olarak tuvalet tutmakta da zorlanmaya başlayabilir.

Parkinson hastalığı neden olur?

 • Parkinson hastalığı beyinde bulunan hücrelerin ölmesine bağlı olarak oluşur. Ölen hücreler artık depomin adı verilen salgıyı üretemediği için bir süre sonra hastalık meydana gelir. Tabi bu hücrenin yok olmasına neden olan faktörler tam olarak bilinememektedir.
 • Hastalığın meydana gelmesinin en önemli nedeni olarak genlerin zamanla değişime uğraması gösterilir.
 • Ayrıca bazı zararlı maddelerin yani toksinlerin de vücuttan atılmadığında bir süre sonra Parkinson hastalığının oluşumuna zemin hazırladığı tespit edilmiştir.
 • Diğer taraftan bazı hastaların genetik yatkınlığı yani ailede bu hastalığa yakalanmış kişilerin olmasından da etkilenmesi mümkündür. Yine yaş, cinsiyet, sağlıksız yaşam koşulları, alkol ve sigara bağımlılığı gibi durumlarında Parkinson hastalığının oluşumunda etkisi büyüktür.

Parkinson Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Unutma Hastalığı Nedeni

Unutma Hastalığı Nedeni

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

İnce Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Domates Hastalıkları Nelerdir?

Domates Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Et Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi

Et Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi

Güncel

Ağız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hastalık Hastası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalık Hastası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ruhsal Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Ruhsal Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Ruhsal Hastalıklar, Mantaliteyi etkileyen, zihinsel, biyolojik kaynaklı veya fiziksel etmenler dolayısıyla ortaya çıkan hastalıklardır. Icd-10 isimli kitap da ruhsal hastal[...]

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Veba hastalığı, bulaşıcı olan hastalıklar içerisinde yer alan veba hastalığının gizliden vücudu saran mikroplar ile vücuda girdiği belirtilmektedir. İlerlemiş hali[...]

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı, Uyku esnasında uykuyu devam ettirmede yaşanan güçlükler ya da hiçbir şekilde uykuya dalamama sorunu olarak bilinen uykusuzluk hastalığı kişinin [...]

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sistemi hastalıkları, sindirim sistemi ağızda başlayıp anüse kadar uzanan organların tamamını kapsar. Vücutta bulunan farklı sistemler gibi hayati öneme sahip[...]

Madalyon Hastalığı Nedenleri?

Madalyon Hastalığı Nedenleri?

Madalyon hastalığı, günümüzde tıbbi olarak "Pitiriyazis roze" olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Çok sık karşılaşılan bu rahatsızlık her ne kadar az görülse bil[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6