Adet Hastalığı Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Adet Hastalığı Nelerdir?

Adet hastalığı; her ne kadar hastalık olarak tabir edilse de aslında olağan bir sürecin parçasıdır. Adet, belirli yaşa gelmiş kız çocuklarının genç kızlığa ilk adımı olarak kabul edilir Yani âdet kanaması olan bir kız çocuğu artık genç olarak kabul edilebilir. Böylece ergenlik dönemini tamamlaması ilk âdet kanamasının görülmeye başlaması ile hemen hemen tamamlamış olur. İlk âdet kanamasının başlayacağı yaş bireyden bireye, yaşanılan coğrafi yere ve benzeri durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Det kanamasının başlamasından bir süre önce kadınların yumurtlama faaliyeti başlar. Yani âdet kanaması sayesinde kadınların doğurganlık özelliği göstermesi mümkündür. Âdet kanaması bir süre sonra sona erer. Bu süreç ise menopoz olarak adlandırılır. Her kadın belirli bir yaşa gelince adet olma özelliğini yani doğurganlığını yitirmeye başlar. Det kanamasından kesilme aniden ortaya çıkmaz. Genetik faktörler, çevresel ve ruhsal duruma bağlı olarak değişiklik gösteren bu durum bazı belirtiler göstererek gerçekleşmeye başlar. Bu belirtilerin en yaygını âdet kanamalarının düzensiz bir hal almaya başlamasıdır.

Adet hastalığı nelerdir?

Det kanamalarının belirli bir düzen içerisinde meydana gelmesi gerekirken bu konuda sağlık sorunları yaşanabilir. En belirgin adet hastalıkları aşağıda sayılmaktadır. Bu hastalıkların bir kısmı ile mücadele etmek çok zor olmasa da erken teşhis ve tedaviye başlanılmadığı takdirde bu süreç de zorluklar yaşanabilir.
  • Det kanamasının düzensiz olması: Kadınların mutat olarak 28 günde bir âdet kanaması olması gerekir. Âdet kanaması süresi ve ne kadar süreceği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat iki adet dönemi arasında en az 24 en fazla 35 gün gibi bir zaman diliminin bulunması gerekir. Bu sürenin dışına gerçekleşen âdet kanamaları düzensiz âdet kanaması olarak kabul edilir. Kanama miktarı da kişiden kişiye değişiklik göstermesi beklenen bir durumdur.
  • Adetten kesilme: Adetten kesilme de âdet kanamasının başlaması kadar olağan bir durumdur. Her kadın bir süre sonra doğurganlık özelliğini kaybetmeye başlar. Bu sürece menopoz adı verilir. Menopoz döneminde bayanların bazı sağlık sorunları oluşacağından bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için sürekli doktor kontrolünde bulunmak gerekir. En sık görülen sağlık sorunları kemik erimesi ve bazı psikolojik travmalardır.
  • Det kanamasının fazla olması: Bazı dönemlerde kadınlarda âdet kanamasının fazla olması olağan karşılansa bile bu durumun devam etmesi halinde mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekir. Normal şartlarda her kadının göreceği adet miktarı birbirinden farklı olabilir. Fakat âdet kanamasında bir sınır bulunmaktadır. Bu sınır genellikle 80 ml olarak kabul edilmektedir.
  • Adet hastalığının bir tanesi de âdet kanamasının az olmasıdır.

Adet Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi