Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarkoidoz hastalığı, neden oluştuğu kesin olarak bilinmeyen, vücutta her dokuyu ve organı etkileyebilen sistemik hastalıklar arasındadır. Vücutta en fazla görüldüğü alanlar ise; akciğer ve göğüsteki lenf bezleridir. Ayrıca sarkoidoz hastalığı aynı anda birden fazla dokuyu ve organı etkileyebilen bir hastalıktır. Aniden ortaya çıkabilir. Hastalığın neden oluştuğu kesin bilinmese de uzmanlar uzun süreli, az yoğunlukta antijenik olan uyaranın bağışıklık sistemini harekete geçirmesini ve granülomalar oluşturmasını hastalık nedeni olarak görürler. Bu immünolojik süreç bakteri, parazit, virüs gibi enfeksiyöz ajanlarla, zirkonyum, berilyum gibi nonenfeksiyöz ajanlarla başlayabilir.

Sarkoidoz hastalığı belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın en fazla görüldüğü yaş grubu genç ve orta yaştaki kişilerdir. Hastalığa tanı koymak için belirgin bir semptom yoktur. Her hastadaki yakınma hastalık etkeninin etkilediği organ ve dokuya göre farklılık gösterebilir. Hastaların çoğunda bir bulgu olmaz. Genellikle tesadüfen yapılan akciğer grafisi sarkoidoz hastalığı olduğunu gösterebilir. Hasta grubunun %30 kadarında ise; iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, ateş gibi her hastalıkta görülebilecek belirtiler ortaya çıkabilir. Hastaların bir bölümünde bunlara eşlik eden eklem ağrıları, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, bacaklarda sert mor nodüller, öksürük, kan tükürme gibi belirtiler olabilir. Bunlar hastalığın etkilediği organa göre değişir. Solunum yoluyla alakalı belirtiler genellikle akciğer tutulumunda görülür. Bazı hastalarda boyunda, koltuk altında lenf bezi büyümesi görülebilir. Sarkoidoz hastalığı gözleri tutarsa görmede bulanıklık, kızarma, ışıktan rahatsızlık duyma gibi belirtiler oluşabilir. Cilt tutulumu varsa ciltte kabarık lezyonlar oluşabilir. Beyin tutulumu nadir olsa da baş dönmesi, ağrı, görme sorunları oluşabilir. Hastalarda böbrek taşı oluşma riski de fazladır. Bu olursa bel ağrısı, idrar yapma sorunları yaşanır.

Sarkoidoz hastalığı tanısı nasıl konulur?

Hastalarda genellikle muayene bulgusu olmadığından, sadece cilt tutulumu olursa kabarık lezyonlar tanıda yardımcı olabilir. Akut hastalık belirtilerinde eklem ağrısı, ateş, yorgunluk gibi belirtiler, cilt tutulumu sarkoidoz hastalığı şüphesine neden olabilir. Tanı için öncelikle akciğer grafisi çekilir. Bunda lenf bezleri büyümesi, dokuda hastalıkla alakalı gölgelenmeler olursa tespit edilebilir. Sarkoidoz hastalığı 4 evre olarak değerlendirilir. İlk evrede hastaların akciğer grafisi normal çıkar. Diğer evrelerde ise hastalık bulgularına rastlanabilir. Eğer akciğer grafisi bulguları hastalıkla bağdaşırsa, hemen kan tetkikleri, göz muayenesi, idrar tetkikleri, akciğer tomografisi, solunum fonksiyon testleri gibi tetkiklere başlanır. Hastaların bazısında kalsiyum oranı yüksek çıkar, bazısında karaciğer enzimleri yükselir. Bu bulgulara rağmen tanı koymak güç olabilir. Sarkoidoz hastalığı kesin tanı için biyopsi yapılması esastır. Doku parçalarının alınarak laboratuvarda incelemesi yapılır ve hastalığa kesin tanı konulabilir.

Sarkoidoz hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın seyri tanı aşamasındaki klinik tabloyla bağlantılıdır. Aniden akut seyir izleyen hastalıkta belirtiler kendiliğinden gerileyebilir. Fakat sinsi ilerleme gösteren sarkoidoz hastalığı kronikleşme eğiliminde olur. İlk 2 evrede hastaların organ tutulumu olmadığında, tedaviye ihtiyacı olmaz. Bu hastaların yakından takip edilmesi gerekir. Fakat beyin, akciğer, böbrek, göz gibi organları tutan sarkoidoz hastalığı tedavi edilmelidir. Hastalar tedaviyle ya da kendiliğinden iyileşmiş olsa da yeniden tekrar eden hastalıktan etkilenebilir. Bu yüzden hastaların tedaviden sonra da takibe alınması gerekir.

Sarkoidoz Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Koyun Hastalıkları Nelerdir?

Koyun Hastalıkları Nelerdir?

Aşırı Uyku Hastalığı Nedenleri?

Aşırı Uyku Hastalığı Nedenleri?

Cinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6