Kadın Doğum Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadın Doğum Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kadın doğum hastalıkları, sadece kadınların yaşamış olduğu jinekolojik olan hastalıklardır. Kadın üreme organlarını inceleyen bir daldır. Kadın üreme organlarında meydana gelen deformeler ya da gebelik, doğum gibi durumlarda oluşan sonuçları kapsayan bir bilim dalıdır. Günümüz koşullarında ister yaşanan stres olsun, alınan gıdaların yapısındaki farklılıklar olsun ya da isterse yaş ilerlemesi densin kadınlar açısından birçok kadınsal hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Hem idrar yollarıyla ilgili enfeksiyonları hem de bununla alakalı cerrahi işlemleri de kapsar. Artan teknoloji ve gelişen bilim sayesi ile kadın doğum hastalıkları da başlıklar olarak kendi içinde birçok hastalık türüne göre alt bilim dallarını oluşturmaktadır.


Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

 • Polikistik Over Sendromu: Yumurtalıklarda kist oluşumuna ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hormonal bozuklukları konu edinen kadın doğum hastalığıdır. Bu hastalığın günümüzde ne yüzden oluştuğu hala kesin olarak bilinememektedir. Polikistik over sendromu olan kişiler adet gecikmeleri yaşarlar, aynı zamanda bu hastalığı yaşayan kişilerde tüylenme, kilo artışı ve sivilcelenme de görülmektedir. En kötü sonucu ise yumurtlamayı engelleyebileceği gibi kısırlık oluşturmaya sebep olabilmesidir.
 • Endometriosis: Rahim içinde bulunan hücre tabakasının her ay gebelik olacakmış gibi hazırlanarak ve gebelik olmadığı zaman ise ihtiyacı olan hormonu alamadığı için kanama şeklinde dışarı atılmasına verilen kadın doğum hastalığıdır.
 • Miyomlar: Rahim içi kas ve bağ dokusu ile alakalı olarak gelişen iyi huylu tümörlere verilen addır. Çok nadir olarak bazı miyomlar kansere dönüşebilir. Çok küçük de olabilir portakal kadar da olabilir. Büyüklükleri nedeni ile rahim şeklini bozabilirler.
 • İdrar kaçırma problemleri: Son dönemlerde kadınlar için oldukça problem olarak yaşanan ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bir kadın doğum hastalığıdır. Üriner sistemde gerçekleşen bir enfeksiyon ya da deformeye bağlı olarak gelişir. Birçok nedeni olabilir. Yapılan incelemeler sırasında nörolojik hastalıklar da sorgulanır.
 • Dış gebelik: Fallop tüpleri ya da diğer adı ile fallop kanallarında gelişen gebeliktir. Dış gebelik aynı zamanda yumurtalıkta, karın içinde, rahim ağzında da gerçekleşebilir. Sebebi, yumurtanın tüpler aracılığı ile rahime aktarılması sırasında gelişen olumsuzluklardır. Gebenin hayatını ciddi risk altına sokabilir. Sonucu ölüm bile olabilir.
 • Düşükler: En önemli sebebi kromozol bozukluklardır. Hamileliğin erken döneminde kullanılan ilaçlar ya da radyasyona bağlı olarak da gelişebilir. Ayrıca gebelik esnasında yapılacak yanlış hareketler de bu duruma neden olabilmektedir.
 • Kasık ağrıları: Bazen çok ağrılı bazen hafif olarak nitelendirilen bu ağrılar rahim, yumurtalık, bağırsaklar ya da idrar torbası ile alakalı olarak gelişir.
 • Rahim ameliyatları: Rahmin tamamen alınması ile ilgili kadın doğum hastalığıdır. Miyom gibi sebeplerin verdiği zararlardan doğan bir sonuç olarak görülebilir. Kadınlarda sezeryandan sonra en çok yapılan ameliyatlardandır.

Kadın Doğum Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akdeniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Konak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Konak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kardiyoloji hangi hastalıklara bakar, kalp ve dolaşım sisteminde yaşanılan problemlerin nedenlerinin anlaşılması, teşhisi ve tedavisine bakan ana bilim alanı kardiyoloji [...]

Ağız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Hastalıkları, Birçok kişinin başına gelebilecek tehlikeli hastalıklardan bir tanesi olup tedavisi için erken önlem almak gerekir. Tedavi edilmediği takdirde hastal[...]

Nadir Hastalıklar Nelerdir?

Nadir Hastalıklar Nelerdir?

Nadir hastalıklar, bu hastalıklar toplumda nadir görülseler de çeşit olarak oldukça fazladır. Araştırmalar bu hastalıkların yaklaşık 7000 üzerinde türü olduğunu o[...]

Anlık Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anlık Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anlık unutma hastalığı, anlık unutmalar pek çoğumuzun başına gelebilen bir durumdur. Sanki unutma durumları çoğunlukla yaşlılar için normalmiş gibi görünse de gen[...]

Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Elde sedef hastalığı; vücuttailk önce kızarıklık olarak ortaya çıkar ve bulunduğu bölgenin derisinde kalınlaşarak genişler ve sedefin rengine dönüşerek pul-pul d�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6