Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ruh hastalıkları, İnsan vücudu nasıl olumsuz şeylerden etkilenir ve hasta olursa insan ruhu ve akıl sağlığı da birçok nedenden dolayı hastalanır. Ruh sağlığı bozulan zamanla hayatını olumsuz yönde etkileyen hastalıklar mevcuttur. Bunları ruh hastalıkları başlığı altında toplayabiliriz. Belirli bir nedene bağlı olmadan kadın, erkek, yaşlı, genç fark etmeden herkesin ruh sağlığı bozulabilir. Erken teşhis ile kişinin kendi ve çevresindeki kişilerin duyarlılığı ile birçok kişi erken teşhis ile tedavi olabilir. Bunun normal bir durum olduğunu kabullenmek ve herkesin başına gelebilecek bir durum olabileceğini unutmamak gerekir.

Ruh hastalıkları azar azar başlayarak ilerler fark edildiği takdirde Uzman psikiyatri uzmanlarına gidilerek hissedilen durum anlatılmalıdır. Uzman doktorlar tarafından dinlenen hasta yapılacak testler ve tahliller neticesinde hastalığı teşhis edilecektir. Böylelikle erken tanı ile ruh hastalıkları tedavi edilme oranı daha yüksek olur.
  • Organik beyin hastalıkları; fiziksel değişiklikler sonucunda ortaya çıkan ruh hastalıklarındandır. Fiziksel değişikliklerden olumsuz etkilenen kişinin ruh hali, öfkeli, endişeli ve kafası karışık bir haldedir. Organik beyin hastalıklarını tetikleyen nedenler arasında, yaşlanmaya bağlı hastalıklar, Parkinson, bunama, Alzeheimer ve kalıtsal tuh hastalığı olan akraba bağı yer almaktadır.
  • Ruh ve Anksiyete Bozukluğu; depresyon, saplantılı ruh hali, duygusal bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobiler, panik atak, duygu durum bozuklukları, stres bozukluğu ve endişe bozuklukları gibi birçok psikolojik sorunu bir arada barındırır. Karmaşık duygular yaşayan bu kişilerin yaşamlarının öncesinde cinsel tacize maruz kalmaları, yaşanılan travmalar ve savaş geçirmiş olduklarından ruh hallerinde bozulmalar yaşanır. Düzgün bir tedavinin ve ilaç kullanımının sonrasında düzelebilen bir durumdur. Ancak hastanın kendi ruhsal durumunun farkında olması ve iyileşmeyi istemesi gerekmektedir.
  • Bipolar bozukluk; kişinin yaşamında inişli çıkışlı duygu değişiklikleri sonucunda girdiği depresyondan çıkamadığı bir durumdur. Ruh hastalıklarının çoğunun kaynağı olan depresyon hali bipolar bozukluğu da tetikler. Yaşadığı sinirlilik, durgunluk ya da içe kapanıklık hallerini çok üst seviyelerde yaşar. Tedavisi mümkün dür, fakat uzun bir süreçtir. Atakları önlemek için ilaç tedavisi ve atakları daha az hasar ile atlatmak için ilaç tedavisi kullanılır. Hayatına devam ederken tedavi olabileceği gibi ihtiyaç halinde klinik ortamda da tedavi altına alınabilir.
  • Psikotik bozukluklar; ruh hastalıkları arasında olan bu grup düşünme ve beyin süreçlerini etkileyen hastalıklardan oluşur. Psikotik bozuklukları olan kişiler gerçekçi düşünemezler. Bu nedenle birçok zorluk yaşar ve sonucunda hatalar yaparlar. Bu tarz ruh hastalıkları olan kişiler günlük hayatını bile yürütemez hale gelirler. Bu ruh hastalıklarının tedavisi günümüzde maalesef yoktur. Gördükleri hayaller kişinin durumu yanlış algılamasına yol açmaktadır. Garip davranışlar sergileyen kişiler kendileri ve çevresindeki insanlar için tehlike arz eder. Belirgin olan davranışları anlaşılır olmayan tuhaf konuşmalar, tutarsız ve değişken hareketler gibi davranışlardır. Bu ruhsal hastalığın en üst seviyesi şizofrenidir. Bazı şizofreni hastaları toplumda silik bir şekilde aile desteği ile yaşayabilir.

Ruh Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Zührevi Hastalıklar Nelerdir?

Zührevi Hastalıklar Nelerdir?

Cilt Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?

Cilt Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?