Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Glokom hastalığı, insanlarda çok yaygın olarak görülen bir durumdur. En bilinen adı ile "Göz tansiyonu" hastalığı, meydana geldiği zaman özellikle ortaya çıkarmış olduğu belirtiler nedeniyle insanlarda ciddi rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu hastalık direk olarak göz içerisinde basıncın artması ile kendisini ortaya çıkarmaktadır. Bu basınç bazı insanlarda o kadar artar ki insanlarda göz sinirleri zarar görerek görme işlevinin ciddi olarak sorun olmasına neden olacaktır. Sinirler yavaş yavaş bir şekilde bozulacağı için genellikle glokom hastalığı olan insanlarda görme yavaş yavaş bozulmaktadır. Glokom hastalığı durumunda en tehlikeli durum tabi ki geç tanı konulmasıdır. Geç tanı konulduğunda direk olarak kişide görme sinirleri çok bozulmuş olacağı için yapılan tedavilere rağmen tedavilerin olumlu etkiler göstermesi zorlaşacaktır. Zaten bu hastalıkta etkilerini genellikle en son ortaya çıkaran bir hastalıktır. Erken teşhis olan insanlar ise genellikle bir göz muayenesinde ya da tesadüfen farklı durumlar için yapılan muayenelerde fark etmektedir.

Glokom hastalığında kimler risk altındadır?
  • Ailede glokom rahatsızlığından daha önceden etkilenmiş olan insanlar varsa ailenin diğer bireylerinde bu durumun ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bu nedenle diğer bireyler risk altındadır.
  • Yaşı 40'ı geçmiş olan insanlarda yaşları nedeniyle risk altındalar. Bu kişiler göz muayene sıklığını biraz daha arttırmalıdır. Aksi durumlarda bu risk çok ciddi bir şekilde etken olmaktadır.
  • Migren sorunu olan insanlarda da ciddi bir şekilde glokom riski bulunmaktadır. Migren insanlarda göz içi basıcının artmasında önemli bir rol oynamaktadır.
  • Şeker hastalığı olan insanlarda da bu hastalığın görülme riski çok yüksektir. Bu hastalığın bulunduğu insanlar risk altında olduğu için sık sık göz muayenesi gerekebilir.
  • Yüksek miyopi olan insanlarda glokom hastalığı görülme riski çok yüksektir.
Glokom hastalığının belirtileri nelerdir?

Ağrı: Meydana gelen ağrılar insanlarda baş ağrısı olarak ortaya çıkar ve genellikle sabah vakitlerinde görülür. Bu baş ağrılar bazen o kadar şiddetli olur ki direk olarak kişinin psikolojik sorun yaşamasına neden olmaktadır.

Ara ara bulanık görme: Sürekli olmasa bile özellikle göz içi basıncının artması durumunda direk olarak bulanık görme gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunlar sık sık ortaya çıkacağı için ciddi rahatsızlık uyandırabilir.

Sürekli ekrana baktıktan sonra ağrı: bu ağrılar ise genellikle bir saatten fazla tv izleyen insanlarda meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrılar en çok göz etrafında meydana gelerek etkilerini göstermektedir.

Kişinin gördüğü ışık halkaları: bu halkalar kişi ışığa baktığında artış gösterecektir. Özellikle göz içi basıncının artması durumunda görünen halkalar da artış göstermektedir.

Glokom hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Üç farlı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki ilaç tedavileridir. Yapılan ilaç tedavileri özellikle sorunun aşırı ilerlememiş olduğu insanlarda uygulanmaktadır. Kullanılan ilaçlar direk olarak göz tansiyonunu düşürmeye yönelik ilaçlardır. Ancak bu ilaçlar göz tansiyonunu düşürmüyorsa birçok zaman cerrahi tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Cerrahi operasyonlarda ise çoğunlukla ameliyat sonrasında glokom hastalığı ortadan kalkar. Bunun yanında son tedavi yöntemi ise lazer tedavisidir. Cerrahi operasyon ile yapılacak olan tedavi lazerle daha basit bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Glokom Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnek Hastalıkları Nelerdir?

İnek Hastalıkları Nelerdir?

Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zihinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Zihinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Konjenital Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Konjenital Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sığır Hastalıkları Nelerdir?

Sığır Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Hastalık Hastası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalık Hastası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Zeytin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Zeytin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi