Guatr Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Guatr Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Guatr hastalığı, tirod bezinden kaynaklanan bir hastalık grubudur. Yani tek bir hastalık olmayıp, farklı şekilde tedavi edilmesi gereken, belirtileri de farklı olan hastalıklardan meydana gelir. Endokrin bir bez olan tiroit bezi boynun ön kısmında yer alır. Salgıladığı hormonlar kan dolaşımıyla farklı vücut organları ve dokularında işlev görür. Bu sayede metabolizma düzenlenir. Tiroit bezi hastalıklarının bir kısmı ilaçla tedavi edilirken, bir kısmı da tiroit kanseri gibi ciddi tedavileri gerektiren rahatsızlıklardan oluşur. Bunlardan en fazla görülenleri tiroit hormonları üretiminden kaynaklanan sorunlardır. Tiroit bezinin salgıladığı iki hormondan biri olan T3 diğeri de T4 denilen tiroksin hormonudur. Bunlar az salgılandığında hipotiroidi, fazla salgılandığında ise hipertiroidiiii denilen rahatsızlık gelişir. Tiroit bezi iltihaplandığı takdirde buna tiroidit denilir. Normalden büyük olan tiroit bezi ise guatr olarak tanımlanır.

Guatr hastalığı çeşitli türlerde olur?

Guatr ise tek bir hastalıktan oluşmaz. Farklı belirtileri olan, tedavileri farklı olan hastalıklardan oluşur. Guatr hastalığı tanımı tek başına yetersiz kalır. Üç grup halinde değerlendirilen guatr hastalıkları alt gruplara da ayrılır. Tiroit bezinden hormonlar az salgılandığında hipotiroidi hastalığı oluşur. Hormonlar yetersiz olduğu içinde vücutta metabolizma yavaşlar, hareketlerde azalma olur, duygularda küntleşme oluşur. Bu sorun ilaç tedavisiyle iyileştirilir. Guatr hastalarında hormon dengesizliği sorunu bulunmaz. Guatr hastalığı üç türde olabilir. Diffüz guatr denilen türde tiroit bezinin tamamı dengeli şekilde büyüme gösterir. Tiroit bezinde tek nodül olduğu zaman buna soliter tiroit nodulü, çok sayıda nodül olduğu zamanda buna multinodüler guatr denilir. Bir de tiroidin fazla miktarda hormon salgılamasıyla oluşan ve zehirli guatr denilen rahatsızlıklar grubu vardır. Fazla salgılanan hormonlar nedeniyle vücutta metabolizma hızı artar, kalp çarpıntısı, ellerde titreme gibi sorunlar yaşanır. Bu grupta kendi içinde üç tür guatr hastalığını barındırır. Bezin tamamında büyüme oluyorsa bu basedow hastalığı olarak, tek bir nodül olduğunda toksik adenom olarak, çok sayıda çeşitli boylarda nodül büyümesi varsa plummer hastalığı olarak tanımlanır. Zehirli guatr hastalığı olan hipertiroidiiii hastalarında göz bulguları vardır. Hastalar ilaç tedavisi ve cerrahiyle bunlardan kurtulabilir. Eğer tedavisi gecikirse, göz bulgularında geri dönüşümsüz hasar oluşur.

Guatr hastalığı nasıl belirti verir?

Guatr hastalarında görülen belirtiler hastalığın türüne göre farklı olur. Hormonların fazla salgılandığı hipertiroidiiiizm durumunda hastalarda iştah artışı olsa da kilo kaybı olur. Çabuk yorulma, sinirlilik, sıcağa tahammül edememe, terleme, kan basıncının yükselmesi, kalpte çarpıntı, ishal, ağızda kuruma, sık idrar yapma, bol su içme, bakışlarda korku, şaşkınlık gibi ifadeler olması, el titremesi, gece idrara çıkma görülebilir. Ayrıca bu hastalarda göz kapağında yukarı çekilme, şişme olması, göz kaslarındaki sorundan dolayı yana, yukarıya, üste bakmada zorluk, göz küresinde öne çıkma gibi göz bulgularından oluşan şikâyetler oluşabilir.

Tiroit hormonlarının az salgılandığı guatr hastalığı olan hipotiroidizm durumunda, vücutta genel olarak hareketlerde azalma, erken yorulma, kalp atımlarının yavaşlaması, konuşmada yavaşlık, kısık sesle konuşma, sesin kalınlaşması, ciltte kalınlaşma, kabızlık, saçların dökülmesi, cilt kuruluğu, yüz ve göz kapaklarının şişmesi, terlemenin az olması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Guatr hastalığı nasıl tedavi edilir?

Guatr hastalığının hangi türde olduğu teşhis edildikten sonra, hormon azlığı olan guatr hastaları ilaçla tedavi edilir. Fazla hormon olduğunda ise tedavide önce hormon üretiminin engellenmesine uygun ilaçlar kullanılır. Hormonlar normal düzeye geldiğinde ise cerrahi ve radyoaktif iyot yöntemlerinden biri kullanılarak tedavi edilir. Eğer hormon dengesinde bir sorun yoksa sadece tiroit bezinde nodüller bulunuyorsa hasta cerrahi ile tedavi edilir.

Tiroit bezi içinde nodüller varsa ya da bez tamamen büyüdüyse tedavide ameliyat yapılması gerekir. Guatr hastalığı her zaman ameliyatla tedavi edilmez. Ameliyat seçeneğinin tercih edilmesi için, boyundaki büyümüş guatr estetik sorun haline gelmeli, büyüme nedeniyle yemek ve soluk borusu yakınmaları olmalı, bu nedenle hormon dengesizliği olmalı ya da guatr kanseri teşhisi yapılmalıdır.

Normalde guatr hastalığı tiroit bezinde kanser olmadan büyümenin olmasıyla meydana gelir. Fakat guatr büyümesinin kanser tespiti içine incelemeler yapılmalıdır. Tespitlerde guatr hastalığının %15 oranında kanserleşme eğiliminin olduğu görülmüştür. Hastalardaki hormon azlığı ilaçla tedavi edilse bile, guatr hastalığı tekrarlayabilir. Nodüllerde küçülse bile yeniden büyüme eğilimine girebilir. Guatr ameliyatla alınsa bile tekrarlayabilir. Bu özellikle bezdeki nodül sayısı fazla olduğunda görülen bir durumdur. Bu yüzden guatr hastalığı tedavi planlaması doğru yapılmalıdır. Hastalar ilk başta tüm tetkikler ve değerlendirilmeler yapıldıktan sonra tedaviye alınmalıdır.

Guatr Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genel Cerrahi Hastalıkları Nelerdir?

Genel Cerrahi Hastalıkları Nelerdir?

İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda 6 Hastalık Nelerdir?

Çocuklarda 6 Hastalık Nelerdir?

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Demans Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Demans Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Büyüklük Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Büyüklük Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bronşit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6