Garip Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Garip Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Garip hastalıklar, genellikle nadir görülen hastalık türlerini içeren hastalık grubudur. Bu hastalığa yakalanan kişilerin fiziksel ve ruhsal yönden eksikliklerle karşılaşırlar.

Garip Hastalıklar Nelerdir?
  • Sırenomelia: Denizkızı sendromu olarak da bilinir. Hastalık doğuştan oluşur. Hastalıkta bacaklar yapışıkgelişmiştir. Bu hastalıkta cinsel organ bulunmaz, idrar kesesi, böbrek ve boşaltım sistemi organları doğru şekilde çalışmaz. Bu sebeple hastalıkla doğan kişilerin hayatları doğumdan kısa süre sonra ölmektedir.
  • Progeria: Erken yaşlanma hastalığıdır. Özellikle çocuklarda görülür. Hastalık anne ve babadan geçemez. Genetik faktörler etkisiyle ortaya çıkar. Genelde kafa derisi üzerinde damarlar belirgin ve şişkindir. Hastaların saçları dökülür. Genelde ata biner şekildeki pozisyonda dururlar. Zekâ gelişimi ve cinsel gelişim hastalıkta zarar görmez.
  • Porfiria: Vampir hastalığı olarak da bilinir. Kişinin derisi güneşe karşı aşırı derecede hassas olmaktadır. Porfirin biyosensetizinde görevli enzimlerin doğuştan veya sonradan gelişen patolojik bir durumla gelişen hastalıktır. Atak sırasında hastanın idrarı ve dışkısı mor renk alır.
  • Elefantiyazis: Fil Sendromu denilmektedir. Genelde sıcak bölgelerde yaşayan insanlarda görülür. Bazı solucan larvalarının sivrisinekler aracılığıyla insan vücuduna girmesi sonucu oluşur. Lenf sıvısı taşıyan kanalların yapısı bozulur. İdrar süt gibi beyaz olur. Cinsel görevi yapamaz. Arsenikli ve antimonlu ilaçlar kullanılır.
  • Baloncuk Hastalığı: Genetik olarak aktarılan bir hastalıktır. Bu hastalık deri üzerinde oluşan ve tüm vücut yüzeyini balon şeklindeki şişliklerle kaplanmasına neden olmaktadır. Kesin tedavisi bulunmamaktadır. Deride oluşan balon şeklindeki tümörler ameliyatla alınır.
  • F. O. P: Genetik hastalıktır. Kas dokusunun progresif olarak kemiğe dönüştüğü hastalık türüdür. Fakat sadece kas değil diğer bütün bağ dokularını oluşturan bölgelerde kemiğe dönüşüm gerçekleşir. Ayak baş parmağını bükemezler. İki milyon insanda bir görülür.
  • Cotard Sendromu: Ölü Adam hastalığıdır. Psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kişiler ölü olduklarını hissederler. Hastalar vücutlarının çürüdüğünü hatta çürümesinden dolayı döküldüğünü hissederler. Bazı hastalar öldüğünü kanıtlamak için intihar girişiminde bulunmaktadır. Tedavisi ilaç ve beyne elektrik şoku verilmesiyle yapılmaktadır.
  • Ağaç Hastalığı: Garip bir görüntüye sebebiyet veren hastalık aslında el ve ayakta çıkan siğillerin ura dönüşmesi sonucunda ağacın kök ve gövdesini andıran şekil almasıyla oluşur. Nasır hastalığıdır.
Gördüğünüz gibi garip hastalıklarıngörülme sıklığı oldukça azdır ayrıca hastalıklar günlük görmeye alışık olduğumuz hastalık türlerinden çok farklıdır. Tedavileri çok kısıtlı veya hiç bulunmamaktadır.

Garip Hastalıklar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Emes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Emes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi