Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp damar hastalıkları; kalp damar hastalıkları günümüzde çok yaygın olarak hatta gençleri bile etkisi altına almış önemli bir rahatsızlıktır. Kalp damar hastalıkları soğuk algınlığı, grip gibi geçici bir hastalık değildir. Kanın pompalamakla görevli olan kalp, bu görevini tamamlayabilmek için sürekli kasılarak vücuda kanı göndermektedir. Organların canlılığını koruyabilmeleri için besin maddelerine ve oksijene ihtiyacı vardır. Bu maddeler de kan ile kalp tarafından gönderilmektedir. Kalbin kendini besleyen damarlara koroner damar deriz. Koroner damarlarda olabilecek bir rahatsızlık ve hastalıklar kalbin çalışmasını doğrudan etkileyeceği için kalp damar hastalıklarının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kalp damar hastalıklarının en önemlisi de damar sertliğidir. Bu rahatsızlıkta bazı maddeler ki bunların başında kolesterol olmakla beraber damar içerisinde birikerek kalp damarında darlık ve tıkanıklık oluştururlar. Damar tıkanıklığı stres nedeni ile erkeklerde daha çok görülmektedir. Kadınlarda ise erken menopozdan sonra görülmektedir. Kişi kalp damar hastalığı olmamak için risk faktörlerini dikkate alması gerekmektedir.

Kalp Damar Hastalıkları Riskleri Nelerdir?
 • Kişi sigara içiyor ise mutlaka bırakmalı
 • Hipertansiyon hastaları tansiyonunu dengede tutmadı gerekmektedir.
 • Hareketsiz kalmamalı ve düzenli egzersiz yapılmalı
 • Şeker hastalarının şeker seviyesi normal olmalı
 • Aşırı stresten kaçınılmalı
 • Aşırı kilolu kişiler diyet yapmalı
Kalp damar hastalığı geçici değildir ve arkasında iz bırakacak bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kişinin risk faktörleri ile mücadele etmesi, hastalık ortaya çıkmış ise önlenmesi gerekmektedir. Hastalığın hızlı ilerleyeceği için durdurulması çok önemli olan kalp damar hastalıklarında kişi mutlaka Uzman doktora başvurmalıdır.

Kalp Damar Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Kişide göğüs ağrısı, diş ağrısı ve kol ağrısı olabilmektedir. Kalp damar hastalığı sırasında mücadele edilmesi gerekmektedir. Kalbin damar tarafından beslenen bölgesindeki damar tam tıkanması halinde 5-6 saat içerisinde açılması gerekmektedir. Uzun sürerse kalbin o kısmındaki hücreler ölecektir. Bu yüzden kalp damar hastalığının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Kalp Damar Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan cıvıklaştırıcı ve damar genişletici ilaçlar verilir. Damarın tıkanık olan bölümüne özel yapılmış balon ile kısa süre şişirilip bırakılarak tıkanık olan yer açılmaktadır. Eğer birkaç kalp damarı tıkanık ise aynı zamanda veya farkı zamanlarda balon işlemi uygulanır. Damar balon ile açılmamış ise stent konularak tıkanık yer açılır. Açıldıktan sonra da kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Düzenli egzersizler yapmalı ve alıç çiçeği kalp damar rahatsızlıkları için kullanılmalıdır.

Kalp Damar Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kbb Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kbb Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Unutma Hastalığı Nedeni

Unutma Hastalığı Nedeni

Psikiyatri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Psikiyatri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6