Saçta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Saçta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saçta sedef hastalığı, sedef hastalığının en sık görülen türlerinden biridir. Bu durum, saç diplerinde bölgesel ve yuvarlak görünümlü deri kabarmaları ve kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkmaktadır. İlerlemiş vakalarda, sedefli bölgelerde beyazlaşma, pul pul deri dökülmesi ve kaşıntı oluşur. Ayrıca, bu rahatsızlık kaşındıkça kanama eğiliminde olabilir ve bulunduğu bölgeden yayılma gösterebilir. Saçta sedef hastalığı, saçların çabucak dökülmesine neden olmaz, fakat zamanla saç diplerindeki sedefin ilerlemesi ve yaraya dönüşmesi halinde, o bölgede saç dökülerek seyrelme ve açılmalar meydana gelebilir. Tüm sedef hastalığı çeşitlerinde olduğu gibi saçta sedef hastalığının da kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı yöntemler sayesinde sedefin ilerlemesi önlenebilir veya geçici süreliğine iyileştirilebilir, fakat tekrarlama olasılığı her zaman mevcuttur.

Saçta Sedef Hastalığının Nedenleri

Saçta sedef hastalığının kesin nedenleri belirlenmemiştir. Ancak, iltihabi durumlar ve aşırı yağlı bir cilt bu hastalığın nedenleri arasında düşünülmektedir. Tam tersi olarak, aşırı kuru deride de sedef hastalığı görülebilmektedir. Sık yıkanmayan saçlarda veya nefes almayan saç diplerinde de sedef hastalığı oluşabilir. Birçok uzmanın belirttiği etkenlerden biri de strestir. Hali hazırda sedef hastası olan kişiler aşırı strese maruz kaldıklarında, saçta sedef hastalığının tekrarlaması kaçınılmazdır. Ayrıca, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin orantısızlığı ile de ortaya çıkan bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Bunların yanı sıra, kanser tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da saçta sedef hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Saçta Sedef Hastalığına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Öncelikle, kişi sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlamalıdır. Sigara kesinlikle terk edilmeli ve alkol en aza indirilmeli ya da mümkünse tamamen bırakılmalıdır. Banyodan önce kantaron yağı, sedefli bölgeye sürülüp yaklaşık yarım saat sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

Saçta Sedef Hastalığı İçin Paket Kür

  • Üç çay kaşığı çörek otu tohumunu havanda dövüp, üç yemek kaşığı yoğurtla karıştırarak sabah ve akşam olmak üzere iki defa kullanılmalıdır.
  • İkinci olarak, 15-20 adet siyah kuru üzümü çekirdekleri ile iyice havanda ezip öğleden sonra tüketilmelidir.
  • Üçüncü olarak, bir bardak suyu cezvede kaynatıp içerisine dört veya beş başak karabaş bitkisi ekleyip üç dakika kaynatılıp, ılıyınca içilmelidir.
  • En az bir ay boyunca her gün bu üç kür hazırlanıp tüketildiğinde, en az %80 fayda sağlanmaktadır.

Saçta Sedef Hastaları Nelere Dikkat Etmeli

Saçta sedef hastalığı olan kişiler, kesinlikle sıcak banyo yapmamalıdır. Ayrıca turşu ve acı baharattan uzak durmaları gerekir. Taze üzüm, sarımsak, domates ve ceviz tüketmekten kaçınmalıdırlar.

Saçta Sedef Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nadir Hastalıklar Nelerdir?

Nadir Hastalıklar Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Hangi Hastalığa Hangi Bölüm Bakar?

Hangi Hastalığa Hangi Bölüm Bakar?

Güncel

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6