Şeker Hastalığı Yaraları Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Şeker Hastalığı Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı (diyabet), dünya genelinde ve ülkemizde son yıllarda artış gösteren ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir hastalıktır. Şeker hastalığının neden olduğu başlıca sorunlardan biri de yaralardır. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, şeker hastalığına sahip kişiler genellikle ayakta meydana gelen yara ve enfeksiyonlar sebebiyle hastanelere başvurmaktadır. Şeker hastalığından kaynaklanan yaraların başlıca nedenleri arasında damar tıkanıklığı bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklardan şikayet edenlerin karşılaştığı belirtiler genellikle ayaklarda, bacaklarda ve bazen de parmaklarda kendini gösteren ağrısız ama enfeksiyonlu yaralardır. Bu yaraların en büyük sorunu ise damar tıkanıklığı nedeniyle iyileşememesi ve bazı yaraların kangrene dönüşmesidir. Bu durum bazen bacak, ayak ya da parmakların kesilmesi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Kangren ve Organ Kaybı Riski

Şeker hastalarında ortaya çıkabilecek olan kangren ve bu hastalığın sonucunda meydana gelen organ kaybı riski, şeker hastası olmayanlara göre neredeyse 15 kat daha fazladır. Her yıl yapılan araştırmalara göre, şeker hastalarının %4'ünde şeker hastalığı yaraları baş göstermektedir. Üstelik bir şeker hastası damar tıkanıklığı nedeniyle herhangi bir şekilde organ kaybına maruz kalmışsa, bunun tekrar edilme riski %50 oranında daha fazladır. Bu nedenle enfekte olmuş yaralara sahip bir hasta için öncelikli tedavi organın kurtarılmasıdır.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen yaralar başlangıçta basit gibi görülebilir fakat önlem alınmadığı takdirde hastalık enfeksiyon kapıp ilerleyebilir. Bu sebepten ötürü meydana gelen yaralar genelde ağrı yaratmaz, lakin kan akışının yetersiz olması sebebiyle de kolay kolay kapanmazlar. Eğer yeterli ve uygun bir tedavi süreci geçirilmezse, hastalık gelişebilir ve hastanın yaşamında fazlasıyla engel teşkil edebilir. Bunun yanında organ kaybedilmesi ve kangren riski de sürekli gündemde olabilir. Sürekli olarak morarma, kötü kokan akıntı, şişkinlik, ayak ve parmaklarda yaralar da görülebilir.

Şeker Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Şeker hastalığından kaynaklanan yaralar çoğunlukla başka sorunların belirtileridir. Bu durum yarı yarıya oranında damar tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkar. Damar tıkanıklığı meydana geldiğinde ise yetersiz kan akışı sebebiyle yara tedavi edilemeyecek hale gelebilir. Bu sebeple belirtiler fark edilir edilmez bir damar tıkanıklığı olup olmadığı tespit edilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Bilgisayarlı tomografik anjiyo, MR anjiyo ve klasik anjiyo ile tetkiklerin yapılıp, ayak parmağındaki damarlara kadar incelenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki uygulamalarla her türlü tetkik yapılmalı, en ince ayrıntılara kadar kontrol edilmelidir.

Şeker Hastalığı Yaralarının Önlenmesi İçin Alınabilecek Önlemler

Şeker hastalığı yaralarının önlenmesi için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

  • Kan şekeri seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi
  • Düzenli ayak bakımı yapılması
  • Rahat ve uygun ayakkabı seçimi
  • Yaraların erken dönemde fark edilip tedavi edilmesi
  • Düzenli doktor kontrollerine gidilmesi

Şeker hastalığı yaraları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde hemen tıbbi yardım alınmalı ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Şeker Hastalığı Yaraları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Salgın Hastalık Nelerdir?

Salgın Hastalık Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Koyun Hastalıkları Nelerdir?

Koyun Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi