Dil Hastalıkları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Dil Hastalıkları Nelerdir?

Dil Hastalıkları, Dil hastalıklarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle 1 ay içinde düzelmektedir. Bu hastalıkların geçmesi uzun sürmektedir. Hızlı geçmesini istiyorsanız en yakın uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Almadığınız taktirde başka hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar genellikle geçici değil kalıcı olur.

Dil yanması

Dil yanmasının diğer adı olan glossit gün içerisinde yanmalar ve sızlamalar görülür. Bu dil yanmasının bazı şikâyetleri bulunmaktadır gün içerisinde yediğiniz yemekten tat almama veya metalik tat gibi şikâyetler bulunmaktadır. Bu dil yanmasının tedavisi bulunmamaktadır. Çünkü bu dil hastalığı geçicidir. Bu dil hastalığı en fazla 2 hafta içinde düzelir düzelmediği taktirde en yakın uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Coğrafik Dil

Bu hastalık her yaş gurubunda olabilen hastalıktır. Bu hastalığın diğer adı olan benign migratory glossit dilin üst kısımlarında bazı kırmızı bölgeler bulunmaktadır. Bu hastalığı baharatlı yiyecekler alkol sigara daha çok sızlamasına neden olur. Bu hastalığın tedavileri bulunmaktadır.

Fissürlü Dil

Bu hastalık bütün insanlarda olabilen hastalıktır. Bu hastalık kişinin dilinin aşırı derecede çatlamasına denir. Genellikle aile yoluyla ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalık bulaşıcı değildir. Bu hastalığın aşırı orta ve düşük dereceleri vardır. Genellikle ağrısız ve zararsız bir tablodur. Bazen bu dildeki oluklara bakteri ve mantarlar üreyebilir. Buda sizin sağlığınıza zararı bulunmaktadır. Ancak bunun da bir tedavisi vardır. Bu mantarları yok edebilmek için dil fırçaları bulunmaktadır.

Dil Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6