Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
23 Haziran 2024

Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo Hastalığı

Vitiligo hastalığı, ciltte renk kayıplarına neden olan beyaz yama benzeri lekelerle karakterize edilen bir deri rahatsızlığıdır. Dünya genelinde neredeyse her yüz kişiden ikisinde vitiligo görülmektedir. Bu hastalık, deride tebeşir beyazı renkte, keskin sınırlara sahip oval veya yuvarlak yama tarzında lekeler şeklinde ortaya çıkar. Bu lekeler avuç içi kadar büyük olabileceği gibi nokta kadar küçük de olabilir. Çoğunlukla simetrik bir görünüm sergiler. Vitiligo hastalığı, vücudun hemen hemen her bölgesini etkileyebilir, ancak en sık eller, kollar, yüz, bacaklar ve genital bölgelerde görülür.

Her yaşta görülebilen vitiligo hastalığının yarısı, hastaların 20 yaşından daha önce tanı aldığı bir hastalıktır. Vitiligo hastalığı, gençleri ve çocukları psikolojik yönden oldukça etkileyebilir. Erken teşhis ve başarılı bir tedavi süreci, vitiligo hastalığında oldukça önemlidir. Bu hastalık, cilt rengini meydana getiren hücrelerin kaybolmasına ve cildin beyazlamasına neden olur. Vitiligo hastalığına neden olan çeşitli etkenler üzerinde durulmaktadır, ancak kesin nedeni bilinmemektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin, deri rengini oluşturan hücreleri yok etmesi veya bu hücrelerin kendi kendini yok etmesi sebep olarak düşünülmektedir. Bazı mantar hastalıkları ve ben türleri, cildin renginin açılmasına neden olduğundan vitiligo ile karıştırılabilir. Vitiligo, koyu tenli kişilerde çok daha belirgin bir şekilde fark edilir. Ancak vitiligo, tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Vitiligo Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Ateşli hastalıklar, stres, sıkıntı, güneş yanığı ve güneş çarpması gibi pek çok sebep, cilt travmalarının vitiligo hastalığının daha da şiddetlenmesine ve yeni vitiligo lekelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Vitiligo hastalarının en önemli şikayetleri, çoğunlukla estetik kayıplar ve kişileri rahatsız edici olan görünümdür. Vitiligo hastalığında sık rastlanan cildin aşırı derecede kaşınması ve yanma belirtileri bulunmaktadır.

Vitiligo hastalığının tanısını, uzman olan her doktor rahatlıkla deri hastalıklarını gördüğünde hemen tanır ve teşhis koyabilir. Ten rengi fazla beyaz olan kişilerde vitiligo tam fark edilmediği zaman, Wood lambası denilen aletle muayene edilebilir.

Vitiligo Hastalığının Nasıl Teşhis Edilir?

Vitiligo hastalığının teşhisi konduktan sonra, tedavi süreci vakit kaybedilmeden hemen başlatılmalıdır. Vitiligo hastalığının tedavisi, doktorun hastaları yönlendirmesi ve tavsiyeleriyle daha çabuk ve daha etkili olur. Farklı ve alternatif tedavi yöntemleri bulunan vitiligo hastalığında, en etkili yöntemlerden biri olan vitiligo kremi (Vitibiti) etkili olabilir.

Vitiligo Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Vitiligo hastalığının tedavi yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Tedavi seçenekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Topikal Kortikosteroidler: Bu ilaçlar, ciltte pigment üretimini artırmaya yardımcı olabilir.
  • Topikal Kalsineurin İnhibitörleri: Bağışıklık sistemini düzenleyerek pigment kaybını azaltabilir.
  • Fototerapi: Ultraviyole ışık tedavisi, pigment üretimini teşvik edebilir.
  • Cerrahi Yöntemler: Deri grefti veya mikropigmentasyon gibi cerrahi işlemler, cilt rengini eşitlemeye yardımcı olabilir.
  • Depigmentasyon: Cildin geri kalan kısmının rengini açarak, leke görünümünü azaltabilir.

Vitiligo hastalığı, kişiden kişiye farklılık gösteren bir hastalık olduğu için tedavi süreci de bireysel olarak planlanmalıdır. Hastaların, tedavi sürecinde sabırlı olmaları ve doktorlarının önerilerine sıkı sıkıya uymaları önemlidir.

Vitiligo Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

Kanatlı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kanatlı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?