Ceviz Hastalıkları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Ceviz Hastalıkları Nelerdir?

Ceviz Hastalıkları: Ceviz, cevizgiller familyasından, dünyanın birçok yerinde yetişen birçok türe sahip, meyveleri sonbaharda olgunlaşan, kuru yemiş olarak çok farklı alanlarda kullanım alanına sahip, faydalı bir meyve türüdür. Ceviz meyvesinden ayrı olarak ağacından da mobilya yapımında yararlanılmaktadır. İnsanlar için vazgeçilmez bir meyve olmasının yanında ceviz yetiştiriciliğinde karşılaşılan, kendine özgü birçok ceviz hastalığı bulunmaktadır. Bu ceviz hastalıklarını özetle yazmaya çalışacağım.

Ceviz Antraknozu: Anadolu'da yetiştirilen ceviz hastalıklarının başında gelen bu hastalık ceviz ağacının, genç sürgünleri, yaprakçık, yaprak sapları ve meyvelerinde görülmektedir. Yaz aylarının ortasında ağaç üzerinde, kenarları kuruyan, kavrulan ölü yapraklarla dolar ve hastalık kapan bu yapraklar daha sonra dökülür. Bu hastalık meyve kabuğu üzerinde küçük noktalar ya da daha büyük lekeler halinde görülebilmektedir. Meyvenin üstündeki yeşil kabuktan meyveye geçebilen hastalık, meyve üzerinde küçük aynı şekilde nokta ya da büyük kara leke şeklinde görülür. Şayet bu hastalığa sebep olan enfeksiyon aşırı derecede ise ağacı yapraksız bırakabilmektedir. Sonbaharda dökülen ceviz ağacı yapraklarının imha edilmesi, hastalığın önlenmesi için önemli ölçüde katkı sağlar. Bu hastalığın görüldüğü yerde, ağacın gövde ve bütün dalları bordo bulamacı (Göz taşı) ya da buna benzer diğer ilaçlarla her sene ilaçlanması yapılır.

Kök Çürüklüğü: bu hastalığa sebep olan şapkalı bir küf mantarı (Fungus) dır. Sonbaharın ilk yağmurlarından sonra şapkaları gelişen bu hastalıkta, hastalık kapan ceviz ağaçlarının kök ya da ölü ağaç odunları üzerinde sarıya dönen kahverengi, aşağı doğru siyah renkte 5-15 santim çapında şapkaları
Oluşur. Küf mantarları, ağacın odun dokusunda ve toprakta yaşamını sürdürür. Nemli olan yerlerde gelişimini daha çabuk sağlar. Bu hastalıkta, hastalığı kapan fidanın sürgün oluşumunda bir azalma, yapraklarda sararma ve dökülme, sürgün ve dallarında ölme ve kuruma görülür, en sonunda ceviz ağacı tam olarak kurur.

Özellikle kurumaya başlayan ceviz fidanlarının kökleri dahil tam olarak sökülüp, açılan çukurlara sönmemiş kireç konup, birkaç sene bu alanda meyve yetiştirilmemelidir. Komşu bahçelerden gelen hastalığın sulama yolu bulaşmaması için tedbir alınmalıdır.

Kök Boğazı Tümörü: Bir tür bakteri hastalığıdır. Bitkinin dokusuna yaralar açarak girer ve kökün boğaz kısmında tümör oluşur. Zaman ilerledikçe ağaç kökünde de tümör gözlenir. Tümörlerin orta kısımları ağaçtaki odun dokusunun çürümesine neden olan küf mantarlar ve diğer patojenlerin bu yerde oluşturduğu deliklere yerleşmesine yol açar. Bu hastalıkta bulaşan fidanları uzamaz, yaşlı ağaçlarda ise odun çürümesi olur.

Bu hastalık ile biyolojik mücadele yapılabilir. Fidan dikiminden önce, fidanın Agrobacterium radiobacter'in K84 ırkı ile yapılan süspansiyonlara daldırılması başarılı olabilmektedir.

Ceviz Yanıklığı: Bakteri türü hastalıktır. Yalnızca Juglans cinsine ait ceviz türlerinde enfeksiyon yapar. Kış aylarını uyur gözlerde geçiren bu ceviz hastalığında cevizin ilk oluşum sürecinde bakırlı preparatlar ile koruyucu ilaçlama uygulanır.

Ceviz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması Nedenleri

Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması Nedenleri

Bitki Hastalıkları Nelerdir?

Bitki Hastalıkları Nelerdir?

Yememe Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yememe Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Domates Virüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Domates Virüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Penis Hastalıkları Nelerdir?

Penis Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kromozom Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kromozom Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6