Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit hastalığı, göz içerisinde meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık gözün "üvea" olarak adlandırılan kısmında meydana gelmektedir. Direk olarak göz yuvarlağının orta kısmında bulunan bu bölüm, jelimsi bir dokudan oluşmuştur. Bu doku üzerinde meydana gelen üveit hastalığı, insanlarda görme sağlığını çok ciddi bir şekilde etkilemektedir. Üveit hastalığı göz üzerinde kirpiklerden iris ve koroid olarak adlandırılan bölgelere kadar ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar erken müdahale edilirse o kadar büyük etkilerden erkenden kurtulmuş olursunuz. Bu hastalık günümüzde o kadar çok görülür ki artık göz hastalıkları alanında ayrı bir uzmanlık alanı olarak ele alınmaktadır. İnsanlarda bazen genetik özellikler de gösterebilen bu rahatsızlık, aile içerisinde kişiden kişiye de geçebilmektedir. Üveit hastalığında tedavinin olumlu olmasını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunlarda en önemlisi tabi ki en başta erken teşhistir. Bunun yanı sıra düzenli takip ve aksatılmayan tedaviler, yapılan tedavilerin olumlu olarak tamamlanmasını sağlamaktadır. Üveit hastalığı genel olarak bakıldığında çok karışık bir hastalıktır. Hastalarda farklı farklı belirtilere neden olarak etkilerini gösteren bu hastalık için uygulanacak olan tedavilerde ilaç dozu ve diğer işlemler uzmanlık gerektireceği için kesinlikle Uzman bir doktordan tedavi hizmeti almalısınız.

Hangi hastalıklar üveit hastalığına neden olur?
  • Behçet hastalığı: Günümüzde gözleri çok ciddi bir şekilde etkileyen bu hastalık, üveit hastalığı üzerinde ciddi bir şekilde etki göstermektedir. Behçet hastalığı için kesinlikle gerekli olan önlemler alınmalıdır.
  • Göz travması ya da ameliyatları: Günümüzde göz üzerinde yapılan en küçük ameliyatlar bile üveit hastalığına neden olabilmektedir. Bu nedenle göz travması ya da ameliyatlarından sonra çok daha dikkatli olunmalıdır.
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları: Özellikle romatizmal hastalıklar ve ülseratif kolit hastalığı üveit hastalığının önemli nedenlerinden biridir.
  • Göz enfeksiyonlar: Son olarak gözde meydana gelen en küçük enfeksiyon durumlarında bile belli bir süre sonra üveit hastalığı görülme durumu söz konusudur. Bu nedenle gerekli olan tedaviler enfeksiyonlar için de geciktirilmemelidir.
Üveit hastalığının belirtileri nelerdir?

Üveit hastalığının en büyük belirtisi gözde meydana gelen kanlanma durumlardır. Bu durum kişide dışarıdan da net olarak belli olabilecek bir durumdur. Dışarıdan kişinin gözlerine bakıldığında kişinin göz beyazı üzerindeki kanlanma net bir şekilde görülebilmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer belirti ise kişinin en küçük ışık kaynağına karşı bile hassasiyet duyarak rahatsız olması şekline belirtilebilir. Bu durumda kişi sürekli rahatsızlık duyacağı için ışık kaynaklarından uzak durmak isteyecektir. Üveit hastalığı belirtiler arasında ayrıca kişi sürekli olarak lekeli ve bulanık görme gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu durum sık sık ortaya çıkacaktır ve zamanla kişinin ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olacaktır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz birçok belirti, insanlarda üveit hastalığı ile görülmektedir. Fakat bazı insanlarda bu belirtilerin haricinde göz kamaşması ve buna benzer farklı belirtiler çıkabilmektedir. Bazı belirtiler kişiden kişiye değişiklikler gösterdiği için herkes için görülebilecek şeklinde düşünmek yanlış olacaktır.

Üveit Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vajina Hastalıkları Nelerdir?

Vajina Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beriberi Hastalığı Nelerdir?

Beriberi Hastalığı Nelerdir?

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi