Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer hastalıkları, çoğu kişinin maruz kaldığı ve hayatı ciddi anlamda tehdit eden hastalıklar arasında yer alır. Karaciğer hastalıkları denildiği zaman akla onlarca hastalık gelmektedir. Bazı karaciğer hastalıkları herhangi bir belirti vermeden ilerlediği için tedavide geç kalınabilmektedir. Bazı hastalık türleri ise başladığı andan itibaren belirti vermeye başlar. Tedavi edilebilen bir hastalıktır. Aynı zamanda karaciğer nakli gerektiği durumlarda karaciğer nakille değiştirilerek hastalık tedavi edilebilir.

Karaciğer hastalıkları nelerdir?

Karaciğer yetmezliği: Karaciğer yetmezliği karaciğere veya karaciğere komşu olan organlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Karaciğer yetmezliği her yaşta oluşum gösterebilir. Sebebi her zaman bulunamayabilir. Karaciğer yetmezliği tedavi edilse bile ilerleyen zamanlarda tekrar nüksetmesi mümkündür. Nüksetme olasılığını ortadan kaldırmak için önce neden olan durumun bulunması gerekir. Karaciğer yetmezliğinde en önemli belirti sabahları idrarın koyu olmasıdır. Ancak idrar koyuluğu teşhisi için yeterli bir belirti değildir. Mide bulantısı, kabızlık, sık aralıklarla idrar yapma hissi yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır.

Karaciğer büyümesi: Karaciğer vücudun en büyük organları arasında yer alır. Büyüme karaciğere bağlı gelişebileceği gibi başka organlar nedeniyle de olabilir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmeyen karaciğer büyümesi, aslında başka bir hastalığın belirtisidir. Çoğu kişinin maruz kaldığı ve başlarda herhangi bir belirti vermeyen bir tür karaciğer hastalığıdır. Daha çok vücutta meydana gelen farklı bir hastalıktan dolayı ortaya çıkar. Karaciğer hücreleri şişerek safra yolunu tıkar. Karaciğer büyümesi vücut dokuları sararmaya başlar. Sarılık önce gözlerde hâkim olur. Karın bölgesinde şişlik en önemli belirtisidir. Mide bulantısı, kilo kaybı, güçsüzlük ve yorgunluk diğer belirtilerdir. Kanserler, kalp yetmezliği, tümör ve kistler, alkol, otoimmün hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, sıtma ve reye sendromu karaciğer büyümesine neden olabilecek diğer hastalıklardır. Hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde tedavi şansı çok daha yüksek olur. Eğer tedavide gecikilirse ya da ihmal edilirse hastalık hayati risk oluşturabilir.

Siroz: Önemli bir karaciğer hastalığıdır ve beraberinde birçok soruna yol açabilir. Kronik gelişen siroz, karaciğer hücrelerinin zamanla ölmesine ya da gelişimlerinin engellenmesine yol açar. Karaciğer yetmezliğine yol açan siroz nedeniyle kişinin yaşam kalitesi ciddi anlamda düşer. En önemli belirtisi bacakların aşırı zayıflamasıdır. Bacaklarda zayıflama durumu kişi tarafından geç fark edilebilir. Sarılık ve karaciğer sertliği görülebilecek diğer belirtiler arasında yer alır.

Karaciğer yağlanması: Karaciğer hücrelerinin anormal şekilde yağ içermesi sonucu ortaya çıkar. Zaman ilerledikçe çok ciddi sağlık problemlerine yol açan hastalık tıp dilinde steatosis olarak tanımlanır. Eğer tanı ve tedavide geç kalınırsa siroza dönme olasılığı yüksektir. Aşırı alkol tüketimine bağlı olarak yaşanabileceği gibi düzensiz beslenme, diyabet, kolesterol ve obezite nedeniyle de yaşanabilir. Eğer başlangıç aşamasında teşhis edilirse tedavisi çok daha kolay yapılır. Hastalığın sağlık üzerinde olumsuzluk yaratması oluştuktan sonra yıllar alabilir. Ani ve aşırı kilo kaybı ve karın ağrısı yaşanıyorsa hastalık ilerlemiş demektir. Bunların yanı sıra iştah kaybı, kas kaybı, iç kanama, karaciğer büyümesi, zihin karışıklığı, sıvı retansiyonu gibi belirtiler oluşur. Hastalık teşhis edildikten sonra tedaviye başlanır. Eğer hastalık obezite yani fazla kilodan kaynaklanmışsa kilo verilmesi gerekir. Alkol kullanan kişilerin kesinlikle alkolü bırakması şarttır. Tüm bu yaklaşımlar haricinde doktor ilaç reçete edebilir. Karaciğer yağlanması için bitkisel tedavilerden de yardım alınabilir. Elma sirkesi, limon, karahindiba bitkisi karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

Hepatit A: Toplumda sık rastlanan karaciğer hastalıkları arasında yer alır. Toplumda sarılık hastalığı olarak bilinir. Karaciğerde oluşan iltihap sonucu oluşum gösterir. Çoğu zaman tedavisi mümkündür. Cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşabilir.

Hepatit B: Karaciğer iltihabına ve karaciğerin hasarlanmasına yol açan ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerde hücre gelişimini durduran hastalık için geç kalındığında daha ciddi problemlerin yaşanması kaçınılmaz olur. Hepatit A gibi cinsel yolla ya da kan yoluyla bulaşır. Bazı durumlarda doğuştan kişi hepatit B hastalığı varlığıyla doğabilir. Ateş, yorgunluk ve halsizlik yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır.

Karaciğer Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Okb Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Okb Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6