Als Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Als Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Als Hastalığı Nedir, ALS hastalığı ilk kez 1869 yılında Fransız Jean- Martin Charcot tarafından tanımlanmıştır. Bu nedenle Charcot hastalığı olarak bilinmekteydi. ALS, omurilikte bulunan ve kasları besleyen sinirleri etkilemektedir. Bundan dolayı bu bölgedeki sinirler zamanla sertleşir ve hasarlı doku haline gelmektedir. Sinirlerin etkilenmesi sonucu kasların gelişimi yavaşlar ve zamanla kaslar işlevini yerine getiremez hale gelir. ALS hastalığı direk olarak beyindeki nöronları ve omuriliği etkilemektedir. Bu nedenle ALS hastaları gün geçtikçe günlük işlerini yapmakta dahi zorluk yaşayabilirler.

ALS hastaları için zamanla nefes almak, yürümek, yemek yemek gibi faaliyetler zorlaşır. ALS hastalığı vücudun kas hareketlerini kontrol eden motor nöronları etkilemektedir. Motor nöronlar kaslar ile beyin arasındaki düzeni sağlamaktadır. ALS hastalığı motor nöronları işlevsiz hale getirdiği için beynin kaslarla iletişimini bozar bunun sonucunda kaslar çalışmaz ve işlevini yitirir.

ALS hastalığın %10 genetik iken %90 sporadiktir. Yanı ALS hastalığının genetik yollarla bulaşması çok nadirdir. Als hastalığı bulaşıcı değildir.

ALS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
  • ALS hastalığının başlangıç belirtileri bütün hastalar da aynı değildir.
  • Başlangıçta kal ya da bacaklarda güçsüzleşme görülür. Bunun devamında incelme belirtisi ortaya çıkar.
  • Zamanla konuşma güçlüğü ve yutkunma güçlüğü yaşanır.
  • Kas ağrıları ve kramplar görülür.
  • Zamansız ağlama ve gülmeler
  • Parmak kaslarında zayıflama ve parmakların kavrama güçlüğü yaşaması
ALS Hastalığı Kimlerde Görülür?

ALS hastalığı bütün insanlarda görülebilen bir hastalıktır. Dünyanın her yerinde her kesim insan da görülebilen ALS hastalığı kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. ALS hastalığı daha genç yaşlarda görülebileceği ortalama 55 yaş civarında sık görülmektedir. Her yüz bin kişiden yıl da 3-7'sinde ALS hastalığı görülmektedir.

ALS'de Güç Kaybı Neden Olur?

İstenilen bir hareketi gerçekleştirebilmek için o hareketle ilgili kasların gelişmiş olması gerekmektedir. Hareketi gerçekleştirmek için kasların kasılmasını sağlayan iki adet motor sinirleri bulunmaktadır. Vücudun yapmak istediği hareket ilk olarak birinci grup motor sinirleri tarafından omuriliğe gönderilir. Daha sonra buradan çıkan ikinci grup sinirler ilgili kasa giderek kasın kasılmasını sağlar. Motor sinirlerinde herhangi bir işlev bozukluğu var ise hasta istediği hareketi yapamaz ve zamanla gücünü kaybeder.

ALS Nasıl Teşhis Edilir?

Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi ALS hastalığının teşhisi içinde klinik bulguların olması gerekmektedir. Uzman bir doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda ALS hastalığının tanısı konulabilir. Hastalığın teşhisi için ALS belirtilerinin yaşanması sonucunda elektromiyogram (EMG) yöntemi kullanılır. Bunun yanı sıra bazı idrar ve kan testleri de hastalığın teşhisi için yapılmaktadır.

ALS Hastalığının Seyri

ALS hastalığı sonucunda yaşanan güçsüzlük zamanla artmaktadır. İlk önceleri vücudun belli bir bölümünde yaşanan güçsüzleşme ilerleyen zamanlarda kol, bacak, eklemler ve dil gibi diğer kısımlarda yayılmaya başlar. Bütün kaslarda erime meydana gelir. Hasta belli bir süre sonra günlük işlerini yapamaz hale gelir. Yemek yerken, tuvalete giderken ya da kıyafetlerini değiştirirken sürekli başka bir kişinin varlığına ihtiyaç duyar. Ayakta durmakta dahi zorluk yaşayan hastalığın en kritik dönemi solunum kaslarının güçsüzleşmesi iel soluk alıp vermede zorluk yaşadığı evredir. ALS hastaları teşhisin konulması ile ortalama 5-7 yıl arası yaşamaktadır. Tabi bu durum 10 yıla kadar da değişebilir.

ALS'nin Tedavisi Nasıl Yapılır?

ALS hastalığının kesin ve net bir tedavisi bulunmamaktadır. Kasların erimesini ve güçsüzleşmesini engelleyen hiçbir tıbbi yöntem bulunmamaktadır. Hastaların sürekli dinlendirilmesi ve rahat ettirilmesi gerekmektedir.

Als Hastalığı Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akdeniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi