Penis Hastalıkları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Penis Hastalıkları Nelerdir?

Penis Hastalıkları, Erkek üreme organı olan penis, kişiyi enfeksiyon sebebiyle oluşan hastalıklardan tutun da deri hastalıkları hatta kansere kadar birçok hastalıkla karşı karşıya getirebilir. Bu durumun sebepleri kişinin genç olması, cinsel yönden aktif olması ve çok fazla partner değiştirmesi gösterilebilir. Buna karşın, kişinin genetik sebepleri ve bilinçli olmaması da etkin rol oynar. Alerjik sebeplerden ötürü de hastalıklar baş gösterebilir. Bunlar kullanılan kondom ve prezervatiflerin içinde bulunan kimyasal maddelerin cinsel bölgedeki deriyi etkilemesi ile oluşabilir.

Başlıca Penis Hastalıkları
 • Genital siğil ve kondilom HPV enfeksiyonu: Genç yaşta ve cinsel yönden aktif kişilerde görülür.
 • Genital herpes: Cinsel yoldan bulaşır ve hastada ateşlenme ve baş ağrısı sıkça görülür.
 • Genital uçuk: Kişinin cinsel organında ve o bölgede enfeksiyon sonucu oluşur.
 • Genital organ Biti: Cinsel yolla ve cinsel temasla meydana gelir ve kıl kökünde görülür.
 • Uyuz: Adından da anlaşıldığı üzre kaşıntı şikâyeti olur ve krem veya ilaç ile atlatılabilir.
 • Sedef hastalığı: Sık görülen bir cilt hastalığı olup sadece peniste veya o bölgenin tümünde görülebilir.
 • Tümör: penisin işlevine doğrudan etki eden hastalığın kist şeklini almış halidir.
 • Penis kanseri: Sık görülen bir durum olmamakla beraber 50 yaş üstünde nadiren görülür. Tedavisi ameliyat iledir fakat öncelikli konu erken teşhis ve tanıdan geçiyor. Bu sayede kansere yakalanmadan ve ameliyat gerekmeden de önlenebilir.
Bu yukarıda belirttiğimiz penis hastalıkları tedavisi ilaç yoluyla önlenebilecek hastalıklardır. Sadece tümör ve penis kanseri ameliyat gerektiren hastalıklar sınıfındadır. Ancak dikkat edilmesi gereken daha önemli bir nokta ise tedavisi ilaç ve Uzman doktor kontrolünde önlenecek olanların hemen hepsinin dikkat edilmemesi durumunda penis kanserine yol açacağı su götürmez bir gerçektir.

Bahsettiğimiz hastalıkların yanı sıra bazı fiziksel sebeplerden ötürü de hastaların sıkça doktora baş vurduğu bilinmektedir. Bunlara; penisin doğuştan çok küçük veya çok büyük olması, şeklinin bozuk olması, idrar yolunun dar olması, nadiren de olsa iki penisli olması ve hiç olmaması örnek verilebilir. Genellikle mecbur kalınan durumlarda ameliyata baş vurulurken daha çok ilaç tedavisi tercih edilir. Fiziksel sorun genellikle hastanın inisiyatifine bırakılacak bir boyutta ise ve sağlığını riske edecek bir durum yoksa bazı tetkikler yapılır ve müdahale ilaç veya bilinçlendirmeden öteye gitmez. Ancak sağlığını tehdit ediyor ise ve kişi rahatsızlık duyuyor ise ameliyat ile müdahale edilir. Bu duruma örnek olarak penisin kendiliğinden sertleşmesi ve uzun süreli ağrıması verilebilir. Bu durum kişi cinsel bir haz duymadan ve uzunca bir süre sertleşme şeklinde görülür. Hemen her yaşta görülebilir. Damar sisteminin arıza vermesi kıkırdakta kan pıhtılaşması sebebiyle meydana gelir. Hastanın idrarının kesik kesik gelmesi veya meniden sonra da sert kalması ve ağrının şiddetlenmesinden sonra iktidarsızlık görülmesi gayet olağandır. Çünkü bu ağrı günlerce sürebilir. Aynı şekilde bu durumda da cerrahi bir müdahale ile biriken kan pıhtısı alınır ve hasta eski sağlığına kavuşmuş olur.

Fiziksel veya cinsel yollarla oluşan penis hastalıklarının önüne geçmenin temel şartı bilinçlenmektir. Cinsel organın ve genital bölgenin temizliği başta olmak üzere verebileceği rahatsızlıklar hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kişiyi en dibe çekebilir. Herkes için geçerli olmasa bile bir erkeğin hayatı boyunca ortalama 65 yaş ve üzeri yaşadığı düşünülürse bunun yaklaşık 30 küsur senesinde cinsel hayatında faal olması için dikkat etmesi gereken az ama önemli faktörler bunlardır. Sonuç olarak kişinin üreme organı ve idrar atımı olarak kullandığı penisi dikkat edilmediğinde kişiyi hayatı ile tehdit edebilir.

Penis Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hastalıktan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Hastalıktan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

İnce Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Hastalıkları Nelerdir?

Omurga Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hsp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hsp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6