Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Varis hastalığı, tam olarak bir damar hastalığıdır. Bu damar hastalığı, insanlarda bazen çok tehlikeli olabildiği gibi bazen de oldukça tehlikesiz olabilmektedir. Bu hastalığın tehlikeli olup olmadığını öğrenmek için ise varis probleminin kılcal damarlarda mı yoksa toplardamarlarda mı meydana geldiğini anlamak gerekmektedir. Varis hastalığı bazen insanlarda kapakçık bozulmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu nedene bağlı olarak meydana gelen varis hastalığı, çok tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle erkenden tedavi bu hastalık için oldukça olumlu etkilere neden olmaktadır. Görülme yaşı genellikle orta yaşlardan sonra olan bu hastalık, en çok yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelmektedir. Ancak bazı anormal durumlarda yaşlı insanların yanında ayrıca gençlerde ve çocuklarda da meydana gelebilmektedir. Varis hastalığı, insanlarda neden olduğu sağlık problemlerinin yanı sıra aynı zamanda çok ciddi estetik sorunlara neden olmaktadır. Bu estetik sorunlar, insanları en çok tedaviye sürükleyen durumdur. Bu durum hem yaşlılarda hem gençlerde aynı şekilde etkilere neden olmaktadır.

Varis hastalığı neden olur?

Damar kapakçıkları bozukluğu: Varis hastalığı görülen damarların damar kapakçıkları bozulması durumunda direk olarak damarlarda bu şekilde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kapaklar tam olarak çalışmadığı zaman damar içerisinde kan birikerek bu şekilde varis oluşumuna neden olmaktadır.

Bacak üst üste atmak: Özellikle alışkanlıklar nedeniyle meydana gelen bacak üst üste atmak ve buna benzer işlemler damarların içerisinde kan birikmesine neden olur.

Hamilelik: Kadınların hamilelik dönemlerinde bu durum sık sık yaşanmaktadır. Ancak oldukça hafif derecede görüldüğü için genellikle ciddi rahatsızlıklara neden olmadan bu varis sorunu ortadan kalkar.

Yaralanma: Bacak bölgelerinde görülen yaralanma durumlarında direk olarak varis hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Yaşın ilerlemesi: İnsanlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak varis hastalığı oluşma ihtimali çok yüksektir. Zaten varis hastalığı, birçok zaman yaşlılarda oluşur.

Kilo: Aşırı kilolu insanlarda özellikle sürekli baskı altında olan diz bölgelerinde varis hastalığı görülme durumu son derece sık karşılaşılmaktadır.

Varis hastalığı için evde neler yapılabilir?
 • Bu gibi hastalıklardan etkilenen insanlarda eğer varis hastalığı bacaklarda meydana gelmişse kesinlikle bacaklara kan akışını yavaşlatacak pozisyonlarla oturulmamalıdır. Aksi halde dolaşım sorunları daha da artacaktır.
 • Bir diğer işlem ise düzenli olarak egzersiz yapmak, tüm vücut dolaşımının olumlu olarak etkilenmesini sağlayacaktır. Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile varis hastalığı için düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Birçok kişinin bildiği ve kullandığı varis çorabı da olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu çoraplar kan dolaşımını arttırıcı özellikler taşımaktadır. Bu nedenle varis hastalığı için siz de varis çorabı kullanabilirsiniz.
 • Aspirin ve buna benzer kan sıvılaştırıcı ilaçlar ara ara kullanılabilir.
 • Varis hastalığı görülen damarlardaki bu hastalığın azaltılması için varisli olan bölge üzerinde uzun süre baskı uygulanmamalıdır. Bunun için özellikle uzun süreli ayakta durma işlemlerinden uzak durulmalıdır.
 • Son olarak ise kesinlikle Uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavi işlemlerinin yaptırılmasıdır. Geciktirilen tedavilerde varis hastalığı daha da artabilir.

Varis Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Hastalıkları Nelerdir?

Ceviz Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Kapak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Nadir Hastalıklar Nelerdir?

Nadir Hastalıklar Nelerdir?

Hormonal Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Hormonal Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Meme Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İnek Hastalıkları Nelerdir?

İnek Hastalıkları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6